web
První klientský rating bank v České republice


GEEN Zelená banka: Sberbank je v ekologii velmi aktivní

11. 09. 2015

Společně s naším partnerem společností GEEN - General Energy, a.s. jsme spustili hodnocení bank ve vztahu k jejich ekologické odpovědnosti. Jak je v ekologii, úsporách energií a podpoře zelených zdrojů aktivní Sberbank? 

Hodnocení této banky se dozvíte po vyhlášení výsledků části hodnocení GEEN Zelená banka. Toto hodnocení realizuje právě náš titulární partner General Energy, a.s., která se podpoře a investicím do zelených zdrojů energie jako investor dlouhodobě a aktivně věnuje

Sberbank je středně velká banka, kterou vlastní ruský investor. V ekologii je však tato banka překvapivě aktivní a silná.

Dobrovolnická aktivita banky a jejích zaměstnanců

Banka realizuje široké aktivity v rámci dobrovolnických akcí na poli podpory ekologie. Každý zaměstnanec Sberbank má vyhrazen jeden den v roce, který může využít na pomoc ekologickým projektům. Zaměstnanci banky a další dobrovolníci se tak v roce 2012 podíleli ve spolupráci s Centrem ekologické výchovy Pálava v přírodní rezervaci Děvín CHKO Pálava, na úklidu přírody a sběru odpadků. Tato akce pak byla zopakována i v roce 2013.

Stejný rok pak ve spolupráci s občanským Sdružením Tereza uskutečnila banka dobrovolnický den v Průhonickém parku, který je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO. Dobrovolníci se podíleli na odstraňování náletových dřevin z azalkových a rododendronových strání, prořezávkách keřů, pletí alpinek na skalkách či štěpkování větví.

V roce 2014 postavili zaměstnanci Sberbank v areálu střední školy F. D. Roosevelta pro tělesně postižené v Brně ve spolupráci s neziskovou organizací Bet bot stezku pro chůzi bez bot. Stezku tvoří 11 zastavení z různých přírodních materiálů a je přístupná i veřejnosti.

V roce 2013 vysadilo 31 zaměstnanců Sberbank ve spolupráci s neziskovou organizací Čmelák – společnost přátel přírody Sberbank les v Podještědí na rozloze 16 122 metrů čtverečních. Cílem bylo vysadit druhově pestrý hospodářský les, který tvoří listnáče (buk, dub, habr, klen, mléč, jasan, třešeň, lípa) a jedle. Zaměstnanci vysadili celkem 1500 stromů.

Na podzim v rámci dalšího dobrovolnického dne bylo kolem lesa zaměstnanci postaveno pletivo o délce 350 metrů, aby zvěř přes zimu nesežrala mladé sazenice.

V roce 2014 došlo k dosazování lesa na pozemku poblíž – bylo vysazeno 250 vzrostlejších listnatých stromků (mj. jilmů či třešní).

Ekologické chování banky a jejího provozu

  • Na firemních tiskárnách se používá jako výchozí nastavení oboustranný tisk
  • Zaměstnanci tisknou minimum e-mailů, na což upozorňuje příjemce korespondence i poznámka umístěná v zápatí e-mailů
  • Ve firmě se třídí odpad jak na pobočkách, tak na back-officových pracovištích
  • Zaměstnanci cestují mezi městy maximálně úsporně a využívají systému spolujízdy s ostatními kolegy, k čemuž slouží i interně používaná webová aplikace

Informace o chování banky v číslech

K dispozici jsou informace za rok 2013 a 2014. V roce 2014 došlo k poklesu spotřeby elektrické energie banky o více jak 10 %. Jedním z důvodů je zavádění moderních LED technologií do osvětlení poboček. Taktéž původní neonové zářivky v osvětleném logu byly nahrazeny LED technologií.

Spotřeba papíru poklesla o více jak 10 % u formátu A4 a o 21 % u formátu A3.

Kategorie

2013

V tunách

2014

V tunách

Balení papíru - A4 formát

21420,4

53,6

19246,8

48,1

Balení papíru - A3 formát

2135,3

10,7

1678,4

8,4

 

Tomu odpovídá i pokles spotřeby inkoustu v tiskárnách o 7 %

 

2013

2014

Inkoust/toner v tunách

0,257

0,239

 

Recyklace papíru stoupla o 17 %.

 

2013

2014

Hmotnost papíru předaného k recyklaci (v tunách)

2,3

2,7

 

Produkce odpadu klesla o 7 %.

 

2013

2014

Běžný denní odpad (v tunách)

4,6

4,3

 

KOMPLEXNÍ INFORMACE O HODNOCENÍ PROJEKTU ZELENÁ BANKA NALEZNETE ZDE!

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

geen_vstricna

 

Autor: Miroslav Zeman


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři