web
První klientský rating bank v České republice


Státní rozpočet v roce 2018 skončil v přebytku 2,9 miliardy korun

03. 01. 2019

AKTUALITA: Ministryně financí ohlásila výsledky státního rozpočtu za rok 2018. Rozpočet tak vykázal druhé nejlepší saldo za posledních dvacet let. Přebytek státího rozpočtu činil 2,9 miliardy korun.

Ještě loni přitom činil schodek státního rozpočtu České republiky 6,1 miliardy korun. Výsledek rozpočtu v podobě přebytku 2,9 miliardy korun je tak druhým nejlepším výsledkem za posledních více než 20 let. 

Veřejné finance, tedy rozpočty všech státních i samosprávních organizací dosáhly přebytku dokonce 1,6 procenta hrubého domácího produktu.

Rozpočet vykázal přebytek i navzdory skutečnosti, že plánovaný schodek měl činit 50 miliard korun. Hospodaření státního rozpočtu tak skončilo o 53 miliard korun lépe, než bylo plánováno.

Prvním přebytkovým rozpočtem byl rozpočet roku 2016, který skončil přebytkem více než 60 miliard korun. Důvodem tohoto výborného výsledku však byl příliv financí z fondů EU, které uměle zvýšily příjmy ropočtu ke konci roku a tedy i opticky zvýšily jeho přebytek. Letos státní rozpočet více investoval, což se však nijak neprojevilo na horším výsledku státního rozpočtu.

Výsledky státního rozpočtu jsou tak další pozitivní informací o výsledku tuzemské ekonomiky za loňský rok.

Autor: Miroslav Zeman


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři