web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení Sberbank CZ | 1. kvartál 2010 NAN


Dalibor Z. Chvátal

Volksbank občas působí jako malá nevýrazná myška se základními službami opředená předsudky levné banky pro málo bonitní klientelu. Opak je pravdou, banka se umí dobře postarat o důchodkyni i bohatého majitele prosperující společnosti.

 

U Volksbank se hodně věcí řeší „indiviuálně“, takže podstatné informace, které by vám alespoň z počátku usnadnily rozhodování o koupi produktu, se dozvíte jen komplikovaně.

 

Typicky úvěry zrovna vstřícností nevynikají a jen odrážejí směr těžce konzervativní banky. Víte jak vám dupou králíci? Já také ne, ale Volksbank na králicích postavila svoji kampaň spořicího účtu. její názvy produktů jsou občas kouzelné a hodně by mě zajímalo, kdo je vymýšlí. Třeba „běžný spořicí účet“, „běžný investiční účet“ je jeden a tentýž produkt označující typický spořák.

 

Bankovní služby fungují bez problému, ale nelze si nepovšimnout, že některé požadavky se řeší téměř na koleně a tak nějak „jinak“ než u jiných bank. Jednoduše procesy občas váznou. Specifický projekt kauflandích poboček Volksbank Shop vám garantuje, že když si v nich otevřete účet, tak v ostatní pobočkové síti Volksbanky se k penězům sice dostanete, ale k dalším službám už ne. Pro ně si musíte dojít na lowcostové pobočky v kaufech nebo mít „plnotučný“ účet od lidové banky.

 

Kdo potřebuje našlapané bankovní služby přesné jako hodinky bude ve Volksbank trpět, kdo hledá spolehlivou alternativu bankovním velikánům, která jde konzervativním směrem, bude spokojený.

Karel Kopeček

Příjemné je, že se banka snaží ušetřit peníze svým klientům. Dokladem je například služba, kterou zprovoznila od letošního ledna, tedy elektronický výpis, který je možné sjednat prostřednictvím internet bankingu. Také ostatní poplatky jsou v porovnání s ostatními bankami solidní.

 

Internetové stránky Volksbank působí na první pohled sice dynamicky, ale na druhou stranu poněkud zmateně. Klient, který není na internetu tzv. kovaný, může mít problém v orientaci.

Eva Poláchová

VB nabízí bankovní produkty běžné, vkladové, studentské účty, karty a úvěry jak spotřebitelské tak i hypotéční – a to jak pro občany, tak i pro podnikatele, a investice. Pojištění, stavební spoření a penzijní připojištění prostřednictvím partnerů. Kromě studentských úvěrů tak dokáže nabídnout plné portfolio finančních služeb. Což je rozhodně jejím pozitivem ve srovnání s „velkými bankami“ 

VB využívá bankomaty ČSOB, čímž se dostává do sektoru – dosažitelná, ale výběry nejsou online a klient tedy nedostane informaci o zůstatku. Pobočková síť je ve srovnání užší.

Stránky banky jsou přehledné, Poplatky a sazby lehce vyhledatelné. Výše úrokových sazce u úvěru na bydlení patří ale k nejvyšším, spořicí účty vysoko určené, ale u termínovaných vysoce limitované výši vkladu.

Zajímavá je služba jedna karta ke dvěma účtům – pro každou platební kartu mohou být nastaveny pro zaúčtování transakcí až dva účty současně – a to i v cizí měně.

Směnárenské služby jsou celý rok zdarma.

Otakar Schlossberger

Universální banka s celou řadou produktů a služeb. Hned úvodní stránka internetu banky upozorní klienta na nové zabezpečení internetového bankovnictví. Banka nabízí celou řadu produktů, avšak není zřetelná žádná výrazná reklama na tyto produkty. Může to být dáno velikostí banky, která nechce vydávat velké finanční prostředky na reklamu. Základní stránka je celkem přehledná.

Banka se přihlásila k dodržování Kodexu chování mezi bankou a klientem a také na svých stránkách se na něj odkazuje a hlásí se k jeho dodržování. Také se hlásí k dodržování Kodexu při poskytování úvěrů na bydlení.

Dobře jsou dostupné sazebníky a musím subjektivně konstatovat, že konstrukce sazebníku na mne působila velmi dobře a osobně ho považuji ve srovnání se všemi ostatními za nejlepší. Také výše cen za vybrané služby je celkem příznivá, např. je to jedna z mála bank, která má došlou platbu do banky zadarmo.

 

Banka nedisponuje rozsáhlou pobočkovou sítí, ale může to opět nahradit slušně fungující elektronické distribuční kanály. Banka upozorňuje klienta na nové zabezpečení IB a vede ho k dodržování bezpečnostních pravidel.  Bohužel jsem nenalezl základní informace o hospodářských výsledcích banky v rámci tzv. informační povinnosti banky vůči veřejnosti.

 

 

Miroslav Zeman

Z hlediska velikosti se jedná o banku spíše malou. Z tohoto hlediska je budování pověsti vstřícnosti banky složitější, než je tomu u bank větších. To samozřejmě neplatí o vstřícnosti vůči omezené skupině klientů, které banka obsluhuje. Samozřejmě se vstřícnost banky dá lépe budovat ve vztahu k 5 000 speciálním klientům jedné skupiny, než pro 3 miliony klientů všech sociálních a společenských skupin.

Internetové stránky banky působí velmi přátelsky a skutečně lidově. K tomu přispívá i familiární pojmenování některých produktů banky, které jsou pak pro klienty lépe zapamatovatelné a vyvolávají v nich větší emoce.

Banka není u veřejnosti moc známa, přesto na sebe upozornila některými zajímavými, originálními řešeními, které zvyšují komfort klientů – např. výpisy z účtu zdarma prostřednictvím infoterminálů.

Přestože je banka poměrně malá, nabízí velké spektrum zajímavých produktů. Běžný klient si tak může z produktů banky skutečně vybrat produkt pro nejrůznější finanční situace a potřeby.

František Pavelka

Volksbank se zřejmě nesnaží být masovou bankou, ale spíše bankou, která se zaměřuje na předem vytypované segmenty. Svědčí o tom jejích poměrně nízký počet 26 poboček.

 

Svou nabídkou produktů a služeb pokrývá v podstatě celé klasické spektrum nabídky, dosti aktivní bude v oblasti platebního styku a depozitních operací. Spoléhá i na moderní informační technologie, viz mj. jejích 32 infoterminálů.

 

Webové stránky jsou podle mého názoru sestaveny dosti „vstřícně“, uživatelsky konformně, zajímavé jsou i studie vývoje finančního trhu.

 

Nepodařilo se mi však nalézt údaje o úrokových sazbách z úvěrů.

 

Pokud jde o bankomaty, Volksbank využívá v tomto směru spolupráci s ČSOB a Poštovní spořitelnou, které disponují více jak 600 automaty.

Pavla Hřebíčková

Banka s velmi malou pobočkovou sítí. Patří k těm s přehlednější nabídkou bankovních produktů, avšak s nepříliš přehledným sazebníkem.

 

Banka si je nejspíš vědoma toho, že klienti se v nabídkách běžných účtů ne vždy dobře orientují, proto nabízí klientům tarifní kalkulátor - možnost dle zadaných kritérií vybrat si nejlepší účet; zajímavé řešení problému, které by se jistě hodilo i některým dalším bankám s vysokým počtem nabízených produktů.

 

Spořicí účet se řadí k nejlepším na trhu s úrokovou sazbou 2,03 %. Sankce za nadlimitní vklad na účet je zarážející, když takovéto poplatky ostatní banky ruší.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři