web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení Poštovní spořitelna | 3. kvartál 2010 75


Bankovní poplatky.com

Jedna z bank, která v poslední době přišla s celkem razantními změnami, dalo by se říci, že přímo strukturálními. Sazebník stihla banka změnit už ve II. čtvrtletí. Nicméně vliv na různá porovnání a průzkumy mají tyto změny s určitým zpožděním. Zejména konta Osobní účet Zadarmo a Era zásadním způsobem promluvila do pořadí. Poštovní spořitelna je v poslední době opravdu hodně vidět.

Jak již bylo napsáno v minulém čtvrtletí, od 1. dubna přišla banka s novým produktem – Osobním účtem. Všechny dosavadní účty programy (Plus, Klasik, Junior, Senior a Handicap) zanikly a byly automaticky převedeny na nový produkt. Nový účet Era zaznamenal u klientů celkem úspěch. Banka také přišla s novinkou pro klienty, kteří chtějí svůj účet ovládat jen přes internet - Osobní účet Zadarmo. Z neznámých důvodů ovšem toto konto banka vůbec nepropaguje a v sazebníku jej najdete až v kapitole „T“. Poštovní spořitelna rozšířila funkčnosti své Splátkové karty. Od 1. července může každý majitel splátkové karty vybírat hotovost a platit za služby na poštách. Držitelé těchto karet tak budou mít k dispozici kromě 700 bankomatů také síť 3300 poboček České pošty. Dále od 1. září mohou klienti Poštovní spořitelny využít jako malou půjčku vylepšenou Era splátkovou kartu. Nabídka možných limitů se zjednodušila (nově dosahuje až 30 tisíc Kč) stejně, jako poplatky za její využívání. A podobně jako ostatní banky připravila Poštovní spořitelna další zvýhodnění hypotečních úvěrů. Zájemci o úvěr mohli díky snížení sazeb a kombinací slev dosáhnout minimální úrokové sazby 4,39 procent a u vybraných hypoték bylo až do 31. srpna navíc zpracování zdarma. Poštovní spořitelna dále zrušila poplatky za poskytnutí a vedení spotřebitelských úvěrů. Podání žádosti o poskytnutí spotřebitelského úvěru stálo 50 Kč, poskytnutí úvěru 1% z požadované částky úvěru, min. 300 Kč, max. 3 500 Kč a správa a vedení úvěru 50 Kč měsíčně. Nyní je vše zdarma. Naopak změna smlouvy o spotřebitelském úvěru na žádost klienta vzrostla z 200 Kč na 400 Kč.

Sazebník PS patřil k těm méně přehledným. Banka ho postupně zpřehledňuje, klient jej může najít v jednom souboru. I přesto je sazebník stále příliš dlouhý. Mimochodem komplikovaný sazebník stále patří mezi nejčastější výtky klientů PS. Jak už bylo uvedeno výše, některé úpravy sazebníku jsou těžko pochopitelné - Osobní účet zadarmo je až na samotném konci sazebníku mezi kapitolami USD konta a Hotovostní transakce ve finančních centrech.

V Q Reportu Scott & Rose nedošlo k žádným pohybům, zato v kalkulátoru bankovních poplatků se v první desítce nejlevnějších kont již stabilně objevuje jak Osobní účet Zadarmo (na 4. místě), tak Osobní účet Era (7. místo). Velký skok ovšem vidíme v meziročním průzkumu nákladů průměrného bankovního klienta a to zejména v internetové verzi. Tam se PS se svým Osobním účtem Zadarmo posunula z loňského 5. místa na letošní dělené 2. místo. Proto mírně zvyšujeme hodnocení o půl bodu.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři