web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení mBank | 2. kvartál 2010 49,8


Dalibor Z. Chvátal

To, co předvádí mBank v posledních týdnech je sice profesně pochopitelné, ale klientsky nikoli. Banka se potřebuje dostat do černých čísel a to doslova za každou cenu. Nejde tak ani o to, že dochází k „přehodnocení“ poplatkové politiky a že slovo zdarma už v mBank od srpna neuslyšíme, průšvih je, že toto u mBank nikdo nečekal. Zatímco velká banka má dostatek možností, jak dražší služby nahradí pestrou nabídkou a kvalitním přístupem, na to mBank jednoduše nemá, ne v Česku. Od základu je lowcostová a takto i zůstatne, jen s poplatky. Banka spustila novou hypotéku Light, kde ujišťovala, že původní mHypotéka zůstává v nabídce i nadále. Jenže to není pravda, stávající klienti ji sice mají, ale ti noví jinou volbu nemají a buď si vezmou Light nebo žádnou. Naoko nízká úroková sazba s povinným životním pojištěním už tak sexy není a k tomu přidejte i horší schvalovací procesy, než má její hypoteční konkurence. Banka také posbírala  v soutěžích ocenění svých produktů, přitom již v době jejich hodnocení moc dobře věděla, že se jejich parametry změní. Ale pravda, papír snese všechno, tak ať se ten následující rok klidně chlubí.

Karel Kopeček

To, že je mBank bankou bez poplatků dávno neplatí. Naopak… Ústav se veze na „tradiční“ vlně bank působících v ČR v poplatkové politice. Zdarma už nejsou výběry z bankomatu, zpoplatnění se dostalo i při podání příkazů k úhradě (byť je to až od jedenáctého příkazu v měsíci).

František Pavelka

mBank zdá se, jako by poněkud zamrzla. Obtížně se hledají inovativnější novinky. Určitý pokrok úspěch jsem nalezl v oblasti sužeb pro podnikatele.  Odebírám 5 bodů.

Helena Kadlecová

Oblast poplatků:

- sazebník byl rozšířen o poplatky za mHypotéku Light

Oblast úrokových sazeb:

- banka snížila sazby u hypotečních úvěrů

- došlo ke snížení úrokové sazby u spořicích účtů

Inovace a novinky:

 - nový hypoteční úvěr mHypotéka Light

- nové pojistné programy k platebním kartám – klienty dlouho očekávána služba

Marketingové aktivity, komunikace:

 - v tomto období nebyla zaznamenána výraznější aktivita banky

Otakar Schlossberger

Banka poskytuje základní množství produktů zaměřených zejména na depozita. Vedle toho banka nabízí také úvěry a platební karty. Škála produktů je však stále užší, zejména co se týká vztahů do zahraničí nebo v oblasti investování. Nicméně základní služby pro spotřebitele jsou zajištěny, a to zejména elektronickou formou. Banka původně deklarovala, že bude jen a pouze elektronická, nakonec však začala budovat i ona tzv. kontaktní centra. Nicméně obsluha na nich je více-méně sporná (osobní zkušenost). Bez znalosti přístupových práv do systému IB není klient v podstatě obsloužen. Banka oznámila změnu sazebníku (zavedení některých poplatků), ty však nejsou nikterak dramatické oproti konkurenci. Nicméně již postupně ustupuje od své původní vize – všechny služby zdarma. Alespoň takto to vnímala veřejnost. Úprava internetových stránek se podle mého názoru zlepšila.

 

Z praxe lze sdělit, že IB banky funguje celkem dobře, banka nabádá své klienty k dodržování bezpečných pravidel. Nicméně již nebylo možné nalézt na jejich stránkách nic o hospodaření banky, banka se také nepřihlásila ke společenské odpovědnosti a nepodporuje žádné aktivity potřebným, kultuře nebo sportu.

 

Bedřich Danda

mBank nepřinesla pro podnikatele ve druhém čtvrtletí absolutně žádné pozitivní opatření. Banka působí dojmem jako když spíš zimním spánkem, což je v letních měsících spíše kuriózní.

 

Jedinou zprávou, kterou mohla banka překvapit je poměrně negativní zpráva o zavádění nových poplatků ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

 

Především nenároční podnikatelé však mohou ocenit přehlednost a rychlost využívání on-line bankovních služeb této banky.

Eva Poláchová

Zavedla novinku mHypotéku Light. Má nižší sazby než mHypotéka, ale klient již nemá možnost kdykoliv ji splatit bez poplatku. Pouze 20% jistiny ročně. Sazby (fixované) s pojištěním začínají na 3,98% p.a. , variabilní sazby na 3,7% p. a. s pojištěním. Nabídka je to poměrně pěkná, nicméně trochu neguje trend a profilaci mBanky jako „banky bez poplatků“. I mBank avizovala změny v sazebníku, takže bude velmi zajímavé, jakým směrem se nepoplatková struktura bude vyvíjet.

Pavla Hřebíčková

Ve II. čtvrtletí banka v oblasti spořících produktů neprovedla žádné změny. Spořicí účet patří sice na trhu stále k těm lépe zhodnoceným, ale bohužel až od vysokého zůstatku, což je minus pro banku i její klienty. V oblasti hypoték však banka byla jedna z prvních, jejíž úroky klesly pod 4%.

Miroslav Zeman

I ve II. čtvrtletí potvrdila mBank ústup ze své bývalé slávy. Aktivita banky byla skutečně velmi nízká a spíš než vstřícné kroky jsme se mohli dozvědět o plánovaném zvýšení poplatků či snížení úročení u vybraných spořících produktů.

Banka tak pomalu opouští pro ni poměrně drahou pověst „banky bez poplatků“.

Bank oznámila na začátku dubna změnu způsobu úročení u jejích spořicích účtů. Úročení bude prováděno pásmově. Vklady do 600 000 korun budou úročeny pouhým 1 %. Vklady nad tuto hranici budou úročeny 1,82 %. Banka se tak snaží motivovat klienty, aby si na spořicích účtech ukládali co nejvyšší částky. Do jaké míry se jí to tímto opatřením podaří, je poměrně sporné.

I mBank oznámila na druhou polovinu roku výrazné změny ve svém sazebníku. Tyto změny však mnoha klientům radost neudělají. Hodnocení dopadů změn však bude zveřejněno až v následujícím čtvrtletí.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři