web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení ČSOB | 1. kvartál 2015 61,6


Vladislav Král
Milan Mroczkowski

celkové náklady za rok nejsou nízké

Max Kuřátko

Po vlastních zkušenostech je tahle banka prostě klasický průměr. Ničím neurazí ani nenadchne.

Olga Ortová Šeflová

ČSOB je bankou, která se cítí být silná v oblasti privátního bankovnictví s kvalitní obsluhou movitých klientů. Pomalu se ale začíná přizpůsobovat i požadavkům retailového trhu, např. půjčkou na bydlení s výhodnou úrokovou sazbou. Její nový produkt neúčelového spotřebitelského úvěru, který není ve druhé půlce splatnosti úročen, však ještě nemusí být pro klienty tím nejvýhodnějším. Rovněž „Úrokové schody“ u hypotečních úvěrů se týkají pouze hrstky klientů. Úspěšně rozšiřuje nálepky pro bezkontaktní platby a velmi se angažuje i v nabídce životního a majetkového pojištění, jehož objemy v ČSOB zdařile rostou. Poplatková politika pro retailovou klientelu však stále není příliš atraktivní.

Jana Kovačiková

pro mě nezajímavá banka, protože o ní nemám moc informací. Budu tedy vycházet z její zjevné velikosti a zřejmě i spolehlivosti

Petr Kučera

ČSOB si v mém hodnocení o jeden bod pohoršila především díky několika případům z praxe – včetně osobních zážitků. Dva konkrétní:

Dlouholetým klientům s bezproblémovým splácením hypotečního úvěru nabízí při konci fixace sazbu nad průměrem trhu a bez jakýchkoliv dalších výhod (odpuštění poplatků za vedení úvěru apod.). Teprve lidem, kteří se s tím nesmíří, umí nabídnout výrazně nižší sazbu. To není zrovna vstřícný přístup.

A přes opakovaná slova o „bankopojištění“ v praxi stále nefunguje propojení banky s pojišťovnou. Nejenže nelze třeba ovládat oba typy produktů z jednoho místa (například v internetovém bankovnictví), ale banka a pojišťovna zřejmě nesdílejí data o klientech, aby je mohly vhodně využít. Dokonce i v případě pojištění nemovitosti, které bylo nutnou součástí hypotéky, vás v bance odkážou ve stylu „to musíte do pojišťovny, to my taky nemůžeme“.

Nepříliš vstřícně působí i fakt, že ani aktivním klientům banka zatím sama nenabízí bezkontaktní platební kartu – pokud si o ni sami neřeknou nebo jim neskončí (dlouhá) platnost té předchozí.

Zajímavou aktivitou ČSOB a Era Poštovní spořitelny je průběžně doplňovaná  mapa podnikatelských příležitostí v regionech – jaká řemesla a další služby tam lidem nejvíce chybějí. Pokud to banka využije i jinak než jen pro své úvěrování, například předá podklady zástupcům měst, může to být ideální příklad společensky zodpovědné aktivity, která nespočívá jen ve věnování peněz.

Ve druhém čtvrtletí by se hodnocení banky mohlo zlepšit, protože Era Poštovní spořitelna zjednodušila podmínky u svého online bezplatného účtu, bezplatný účet pak v tichosti zavedla i samotná ČSOB.  Ale o tom až v dalším čtvrtletí.

Bedřich Danda
Martina Hedvičáková

Fond ČSOB Vyvážený dividendový vyplatil investorům dividendu 2,29 %. Klienti transformovaného fondu získají zhodnocení 1,4 %. Také penzijním fondům se začíná dařit a klienti objevují jejich výhody.

Hospodářské výsledky ČSOB za rok 2014:

• Objem úvěrů vzrostl na 480 miliard Kč (meziročně +9 %)

• Objem vkladů se zvýšil na 585 miliard Kč (meziročně +5 %)

• Provozní výnosy meziročně stouply o procento na 31,4 miliardy Kč

• Provozní náklady dosáhly 15 miliard Kč (meziročně +1 %)

• Čistý zisk dosáhl 13,6 miliardy Kč a meziročně zůstal bez výraznější změny

ČSOB vyhrála prestižní anketu Banka roku 2014 a obsadila první místo i v kategorii Privátní banka roku 2014

Společnost získala od mezinárodního časopisu Euromoney titul Nejlepší privátní bankovnictví 2015 pro Českou republiku. 

ČSOB se snaží podporovat konsolidace půjček a profilovat se jako zavedený poskytoval půjček. Z tohoto důvodu rozjíždí reklamní akce pro přilákání nových klientů. Banka klientům ČSOB i Ery přináší akční nabídku v podobě snížených úrokových sazeb u úvěrů na bydlení již od 4,9 % a pro neúčelové půjčky a konsolidace zároveň benefit 0 % úrok v druhé polovině splácení.

Bankovní poplatky.com
Miroslav Zeman

ČSOB a její centrála naroste. V Radlicích se bude stavět nová budova. Otázkou je do jaké míry rozšíření plochy banky bude vstřícné vůči jejím klientům, ale určitě bude vstřícné k zaměstnancům této banky.

Dividendový fond ČSOB připsal svým klientům výnos - dividendu v hodnotě 2,29 procenta. Jedná se o nový produkt ČSOB, který funguje devět měsíců. Za tu dobu zaznamenal počet klientů 4 000 a 700 milionů korun vkladů.

Když už ne v našem hodnocení, tak se banka umístila velmi dobře v anketě časopisu Euromoney. Společnost tak získala od časopisu titul Nejlepší privátní bankovnictví v roce 2015 pro Českou republiku. Gratulujeme.

I ČSOB se pochlubila ziskem za celý rok 2014, který dosáhl 13,6 miliardy korun. Stejně jako u jiných velkých bank naopak nemohu ocenit fakt, že většina vykázaného zisku je posílána do zahraničí a tuzemská ekonomika z tohoto úspěchu v podstatě nic nemá.

V segmentu hypoték přišla ČSOB v únoru s akční nabídkou hypoték. Slovo akční připomíná jako by se jednalo o něco skutečně převratného. Banka slibuje úrok se sazbou od 2,09 procenta. Klienti pak mohou získat slevu 0,3 procenta. Nic převratného se ale skutečně neděje.

ČSOB se podařilo umístit i v soutěži hodnocení bank. Časopis Global Finance zvolil a prostřednictvím osmi kategorií v New Yorku oznámil vítěze v jednotlivých zemích, kterým propůjčil titul nejlepší banky. Porota v regionu Střední a Východní Evropy vybrala celkového vítěze a 21 vítězů v jednotlivých státech. ČSOB se podařilo obhájit titul pro Českou republiku.

ČSOB přišla se zajímavým nápadem, který má bance pomoci přilákat především retailovou klientelu na stále výnosné půjčky. Banka šla na věc od lesa. Přišla s jakoby nezávislým průzkumem, kde ukazuje jaká je průměrná výše půjčky u jejích klientů. Následně plynule přechází na nabídku svého produktu - nové půjčky. Průměrná výše půjčky u klientů ČSOB a Ery činí 136 tisíc korun a průměrná měsíční splátka je přes 3 000 korun. Banka klientům ČSOB i Ery nesledně jakoby mimochodem oznamuje akční nabídku v podobě snížených úrokových sazeb u úvěrů na bydlení již od 4,9 % a pro neúčelové půjčky a konsolidace zároveň benefit 0% úrok v druhé polovině splácení. No máte si sami říci: "kde mi odpustí úroky u poloviny splácení půjčky?" Ve skutečnosti má i tento benefit banka velmi dobře spočítaný.

Nesmíme zapomenout ani na něco z inovací této banky. Od poloviny loňského roku mají klienti ČSOB možnost platit bezkontaktními platebními nálepkami, které jsou vydávány v debetní i kreditní variantě. Jejich zavedení přineslo významný nárůst bezhotovostních transakcí na úkor využívání hotovosti. O nálepku si zažádalo několik tisíc klientů, přičemž jejich preference byla v kreditní variantě, neboť u ní mohou čerpat odměnu 1 % zpět z každého nákupu. Tyto bezhotovostní karty rozšířila banka i na klienty Poštovní spořitelny, tedy ERY.

Pochválit u této banky můžeme i zajímavé komentáře a průzkumy vztahujících se k ekonomice a bankovnictví, které přinášejí skutečně zajímavé informace. V tomto ohledu ČSOB  dohání GE Money Bank, která byla ve zveřejňování průzkumů velmi aktivní.

Otakar Schlossberger

Banka si stále udržuje poměrně širokou škálu poboček, které však vystupují jednak pod hlavičkou ČSOB, jednak na pracovištích České pošty pod hlavičkou tzv. poštovní spořitelny, což je divize ČSOB. Tato je zejména zaměřena na drobnou klientelu působící v menších městech a na nižší příjmové skupiny obyvatelstva. Jejich internetové stránky působí stále poněkud „konzervativně“, nicméně podávají všechny potřebné informace.

Také tato banka je také zařazena do systémově významných institucí a tudíž, podle mého názoru, se na ni vztahuje totéž, co bylo uvedeno u ČS, a. s.

Sazebník pro spotřebitele je poměrně komplikovaný a ceny v něm uvedené osobně považuji stále za „nepřiměřeně“ vysoké.

Reklamu banky vnímám spíše za celou finanční skupinu – banku, pojišťovnu, Hypotéční banku, příp. další finanční instituce v rámci skupiny.

Banka se zapojuje také do společenské odpovědnosti, ale ve srovnání s výší hospodářského výsledku a aktivitami jejich konkurentů by, podle mého názoru, mohla činit více. Banka podporuje kulturní a společenské aktivity.

Její divizi „ERA“ je prezentována vůči spotřebiteli jako „samostatná banka“, což stále považuji za klamání spotřebitele. 

Markéta Grušáková

ČSOB stále více vychází vstříc firemním zákazníkům, podnikatelé rozhodně ocení spoustu programů, které jim banka nabízí. Nicméně ani běžní občané nepřijdou zkrátka. Hypoteční programy a půjčky na rekonstrukce jsou pro klienty přehledné a tradice banky může být jedním z faktorů, proč se pro ČSOB rozhodnou. Od ledna spustila ČSOB pro klienty nový podílový fond s názvem Dobrý start a rozšířila tak stávající portfolio.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři