web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení ČSOB | 4. kvartál 2010 64


Bedřich Danda

Banka, která se profiluje jako banka pro podnikatele, zejména velké a silné podniky. Svou pověst banka posílila také vítězství v anketě o nejlepší exportní banku roku. Stejně tak se banka umístila v soutěži o nejlepší banku v oblasti směnných operací. Mnoho podnikatelů tak může ocenit individuální přístup banky a její cit pro potřeby jednotlivého klienta. Nevýhodou je ne zrovna výhodná poplatková a cenová politika banky.

Výrazně pozitivně je také třeba hodnotit zpřístupnění bankomatů nevidomým osobám, což je jistě velmi záslužný počit za který si banka zaslouží pochvalu.

Dalibor Z. Chvátal

ČSOB vylepšila online placení přes Paysec a Platební tlačítko, takže si její klient může vybrat, přes jaký platební systém zaplatí a obchodník dostane peníze hned. Jako vstřícný krok hodnotím zpřístupnění bankomatů pro nevidomé držitele karet, počáteční počet 220 bankomatů je velmi dobrým začátkem. Úsměvně však působí akce na zřízení kreditní karty. Abych k ní dostal kožené pouzdro jako dárek, proto si ji (nejen já) nejspíše pořizovat nebudu. Banka nadále jde svojí osvědčenou cestou nabídky zajištěných podílových fondů.

Martina Hedvičáková

V aktualizovaném sazebníku ČSOB ze dne 1.11.2010 nedošlo k výrazným změnám. Nevýhodou sazebníku je, že nelze nalézt starší verzi sazebníku nebo v novém nejsou vyznačeny změny.

ČSOB upevnila své postavení jedničky na poli akvizičního financování, když byla již potřetí v řadě britským ekonomickým časopisem ACQ Finance Magazine vyhlášena bankou roku 2010. Také se ČSOB už osmým rokem v řadě za sebou stala Nejlepším poskytovatelem finančních služeb pro směnné operace v České republice. Soutěž pořádá prestižní magazín Global Finance. ČSOB cenu obhájila pokaždé od roku 2004, kdy se cena začala udělovat.

Klienti ČSOB a Poštovní spořitelny mají nyní k dispozici další možnost, jak platit za zboží zakoupené v e-shopech. Pomocí PaySecu lze totiž nově platit přímo z internetového bankovnictví. Výhodou je, že takto provedenou platbu obdrží obchodník okamžitě.

Další novinka – vkladové bankomaty – se u lidí těší stále větší oblibě. Potvrzuje to i fakt, že se každý měsíc zvyšuje počet vkladů na bankomatech ČSOB a Poštovní spořitelny o více jak 30 %. ČSOB a Poštovní spořitelna v současnosti provozují 29 vkladových bankomatů ve větších městech všech krajů České republiky. V příštím roce se rozšíří síť o dalších 25 vkladových bankomatů a do budoucna bude také možné vkládat peníze i na jiný účet v rámci ČSOB nebo Poštovní spořitelny. Dosud bylo totiž možné vkládat hotovost pouze na účet, ke kterému se váže platební karta.

V říjnu 2010 Československá obchodní banka a Poštovní spořitelna zpřístupnily v Česku nevidomým lidem celkem 220 bankomatů. Jedná se o dosud největší počet bankomatů pro handicapované, čtyřnásobně převyšující jejich dosavadní celkový počet na území České republiky.

Podzim stejně jako u ostatních bank patřil v ČSOB zvýhodněným úvěrům na rekonstrukci nebo modernizaci bydlení. Klienti mohli získat až 600 tisíc korun bez ručitele či zajištění a navíc, pokud zažádali o ČSOB Půjčku na lepší bydlení od 1. listopadu do 10. prosince, obdrželi 100% slevu z poplatku za vyřízení půjčky.

Skupina ČSOB vykázala za tři čtvrtletí roku 2010 čistý zisk 10,249 mld. Kč. Udržitelný čistý zisk skupiny ČSOB dosáhl 9,814 mld. Kč, což představuje 16% meziroční růst.

Z 21 otevřených podílových fondů v nabídce ČSOB jich ke konci listopadu roku 2010 rostlo 20. Z toho 14 fondů vzrostlo o více než 3 % a 3 fondy o více než 10 %.

V průběhu prosince zaměstnanci ČSOB a Poštovní spořitelny pomohli dětem z dětských domovů a nemocným lidem.

František Pavelka

Zklamala mne v retailových produktech (osobní zkušenost), takže snižuji její zatím stabilní hodnocení

Helena Kadlecová

Oblast poplatků:

- v listopadu tohoto roku přestala banka nabízet osobní předávání bankovních výpisů. Ve sledovaném období byly zaznamenány pouze 2 změny u poplatků za bankovní služby.

Oblast úrokových sazeb:

- banka změnila sazby u spořicích účtu v cizí měně

- v rámci akční nabídky hypotečních úvěrů byly stanoveny u vybraných druhů hypotečních úvěrů speciální úrokové sazby

Inovace  a novinky:

 - od října si mohou klienti banky sjednávat půjčky, kreditní karty nebo kontokorentní úvěr  přes internetové bankovnictví – klienty určitě pozitivně přijímaná nabídka rozšiřování služeb

 - v listopadu nabídla ČSOB Půjčku na lepší bydlení s nulovým poplatkem za zpracování úvěru

Marketingové aktivity, komunikace:

- prostřednictvím letáčků byli klienti banky  informováni o vkladových bankomatech

 - klienti nalezli ve svých výpisech informaci o novém Sazebníku, který začne platit od 1.2.2011

Pavla Hřebíčková

V posledním čtvrtletí roku ČSOB pokračuje ve své nastolené politice - jako v předchozích čtvrtletích roku se snaží podpořit trh s bydlením, tentokrát nejde pouze o zvýhodněné hypotéky, ale o zvýhodněné úvěry na rekonstrukci bydlení.

Ve 4. čtvrtlletí zaznamenaly úspěch již dříve zavedené vkladové bankomaty, jejichž prostřednictvím je měsíčně ukládáno na účty ČSOB a Poštovní spořitelny stále více finančních prostředků, proto se banka rozhodla počty vkladových bankomatů dále zvyšovat.

Velmi vstřícným krokem bylo rozhodnutí banky podpořit nevidomé - banka zněkolikanásobila počet bankomatů, které mohou nevidomí využívat - téměř třetinu svých bankomatů (včetně bankomatů Poštovní spořitelny) vybavila hlasovou aplikací. Skvělý krok!

I ČSOB se v posledním čtvrtletí roku věnovala charitativní činnosti, a to podpoře neziskové organizace Domov Sue Ryder, dětem z dětských domovů a nemocným.

Miroslav Zeman

ČSOB byla stejně jako konkurenční ČS ve IV. čtvrtletí velmi aktivní. Banka vylepšila parametry svých současných produktů, ale současně také s novými projekty přišla.

Československá obchodní banka a Poštovní spořitelna zpřístupnily od října v Česku nevidomým lidem celkem 220 bankomatů. Toto gesto i když směřuje pouze vůči nevidomým spoluobčanům je nutné hodnotit velmi pozitivně, protože se ve svém důsledku dotýká každého občana.

Mírně pozitivně můžeme také hodnotit skutečnost, že cena povinného ručení ČSOB pojišťovny v roce 2011 nezdraží.

Skutečně významným počinem banky ve IV. čtvrtletí byl důležitý a zajímavý průzkum o finanční gramotnosti naší populace, který silně zčeřil hladiny v oblasti finančnictví, ale i politiky. Výsledky nebyly právě lichotivé a tak tento průzkum může s dalšími opatřeními přispět ke zvýšení finanční gramotnosti občanů. Zejména se také jedná o vynikající způsob jak spustit efektivní opatření k nápravě tohoto stavu. Další průzkum potvrdil, že přibližně dvě třetiny Pražanů netuší, co je RPSN či CashBack.

ČSOB také dosáhla úspěchů v soutěžích. ČSOB obhájila titul nejlepší banky pro směnné operace. Nejlepším poskytovatelem finančních služeb pro směnné operace v České republice je už osmým rokem v řadě za sebou ČSOB. Stejně tak ČSOB opět získala ocenění Nejlepší banka v akvizičním financování v České republice

Banka také pokračovala ve svých dotačních projektech a v posledním čtvrtletí roku udělila ČSOB částku 900 tisíc korun na projekty obnovy krajiny v regionech.

ČSOB přišla v tomto čtvrtletí i s úlevou na poplatcích. ČSOB Půjčka na lepší bydlení v listopadu s nulovým poplatkem za zpracování úvěru.

Eva Poláchová

V oblasti úvěrového obchodu stojí za zmínku ĆSOB půjčka ne lepší bydlení, která v listopadu byla s nulovým poplatkem.

Novinkou je služba PaySec, která nyní nyní nabízí online platby i přes internetové bankovnictví a klienti ČSOB a Poštovní spořitelny tak  mají nyní k dispozici další možnost, jak platit za zboží zakoupené v e-shopech. Pomocí PaySecu lze totiž nově platit přímo z internetového bankovnictví. Výhodou je, že takto provedenou platbu obdrží obchodník okamžitě. Další novinkou jsou a – vkladové bankomaty a poměrně pestrá nabídka nových zajištěných fondů ČSOB, kde je již stabilně poměrně slušný výnos. Jednoznačným krokem vpřed je zpřístupnění služby nevidomým lidem, pro které je k dispozici celkem 220 bankomatů. V podzimní kampani pak ĆSOB  přináší speciální dárek pro klienty, kteří si v období od 1. listopadu do 10. prosince pořídí ČSOB Kreditní kartu.

ČSOB opět získala ocenění Nejlepší banka v akvizičním financování v České republice ČSOB a upevnila své postavení jedničky na poli akvizičního financování, když byla již potřetí v řadě britským ekonomickým časopisem ACQ Finance Magazine vyhlášena bankou roku 2010. A stala se i nejlepším poskytovatelem finančních služeb pro směnné operace v České republice

 

 

Jan Brázda

Jako chvályhodné lze hodnotit zpřístupnění celkem 220 bankomatů nevidomým lidem. Banka se tak zařadila po bok České spořitelny, která obdobnou službu u svých 50 bankomatů nabízí již několik let. Velmi oblíbené se stávají u ČSOB i tzv. vkladové bankomaty, které umožňují non stop vkládání hotovosti na účty disponentů platební karty. Tuto zákaznickou službu zatím konkurence nenabízí.

Banka pokračuje i nadále velmi aktivně v upisování dalších portfolií otevřených podílových a zajištěných fondů. 

V oblasti finančních výsledků dosáhl vykázaný čistý zisk za poslední 3 čtvrtletí roku 2010 10,249 mld. Kč. Porovnání na srovnatelné bázi poskytuje udržitelný čistý zisk, který je očištěn o mimořádné vlivy, u tohoto došlo za sledované období k 16% meziročnímu růstu.

Otakar Schlossberger

Banka patří samozřejmě i nadále mezi největší peněžní ústavy v ČR s širokou nabídkou služeb pokrývající celý finanční trh.

 

Klient je schopen poměrně jednoduše nalézt základní informace o hospodaření banky v rámci tzv. informační povinnosti bank, kterou má banka vůči veřejnosti. Banka má příznivé hospodářské výsledky. Meziroční výsledky jsou za III. Q. opět lepší než loni. I v tomto hodnoceném čtvrtletí byla reklama opět orientována na značku než na produkty. Alespoň takto jsem to vnímal já osobně. Jako spotřebitel jsem nezaznamenal žádný výrazný nový inovativní produkt. Snad změna provozních hodin vybraných poboček je o něco vstřícnější drobným klientům. Banka disponuje širokou nabídkou prodejních míst a všemi možnostmi elektronické komunikace. Tudíž z tohoto pohledu je možné hovořit o slušné vstřícnosti banky vůči klientům

Hlavní internetové stránky banky jsou celkem přehledné, i když ne tak zdařilé z hlediska designu jako u konkurence (např. ČS, a.s.). Nicméně lze se v nich orientovat dobře.

 

Banka se přihlásila ke společenské odpovědnosti a svými sponzoringovými programy podporuje celou řadu aktivit. V této činnosti banka pokračovala i ve sledovaném čtvrtletí.

Hodnocení pro toto čtvrtletí ponechávám i nadále stejné, neboť se v rámci banky neobjevilo nic, co by mne výrazně zaujalo.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři