web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení ČSOB | 1. kvartál 2010 NAN


Dalibor Z. Chvátal

ČSOB vsadila na investice a řekla si, že Čechy naučí investovat. To se jí úspěšně daří, investiční masáž dostane na její pobočce asi každý klient. Banka se umí o svého klienta postarat od účtu až po hypotéku, konečně v její finanční skupině jsou i pojišťovna, stavební spořitelna a hned dva penzijní fondy.

 

Rozdělení na Čobku modrou (všechny klasické pobočky ČSOB) a červenou (Poštovní spořitelna) se úspěšně podařilo. Modrou používá střední a vyšší třída, červenou ti ostatní a méně majetní. Pojmy ČSOB a Živnobanka byly kdysi symbolem prestiže, dnes je to však běžný standard.

 

Na služby banky si nelze stěžovat, fungují jak mají a běžný člověk je s bankou určitě spokojený. Slova „nikdy nepůjdeme cestou balíčků“, pronesena před třemi lety na jedné z tiskovek ČSOB už neplatí.

 

Čobka konečně pochopila, že jednoduše existují klienti, kteří chtějí zaplatit paušál a už neřešit poplatky za transakce. Oceňuji proto „příplatek“ 40 Kč k a Aktivnímu kontu, ze kterého se tak za celkem 140 Kč stane účet all inclusive: všechny tuzemské platby v ceně včetně výběrů z ATM ČSOB. Sice to trvalo, ale konečně jsme se dočkali.

 

Jenže „tu modrou“ ČSOB provázejí řadu let skandály, které ji na důvěře nepřidají. Ví se tak, že jde o banku, která využívá nekalé obchodní praktiky, nebojí se porušovat pravidla hry (nejen) v obchodním styku, je schopna investovat peníze do zničení své konkurence, pochybnosti o sobě zásadně nekomentuje, při přímé konfrontaci razí heslo „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ a s výsledky soudních rozhodnutí zásadně nesouhlasí, protože má jiný právní názor, ale „respektuje je“. Jakou pak má záruku spotřebitel, že v případě svých problémů nebude jednou stát v beznadějné pozici před „mohutnou a nezničitelnou“ čobkou?

Karel Kopeček

U ČSOB se projevuje zhýralost českého bankovního trhu v oblasti bankovních poplatků. Řada z nich je zce v rozporu se skutečnými náklady banky (automatické operace bez zásahu lidského faktoru).

 

Jinak se  však banka, dá se říci, odpovědnou součástí českého bankovního trhu. Dostatečný počet „kamenných poboček“, slušné internetové bankovnictví, síť bankomatů… Slušný je také sponzorský program – naposledy například Febiofest (bez podpory banky by se tento filmový festival zřejmě vůbec konat nemohl).

Eva Poláchová

ĆSOB je opět bankou s širokou nabídkou produktů, kromě studentských úvěrů jako samostatného produktu nabízí běžné, vkladové i podnikatelské, úvěry hypotéční, spotřebitelské, podnikatelské, karty, investice, stavební spoření, penzijní připojištění i pojištění jako takové.  Otázkou je, pokud se potvrdí spekulace o prodeji divize pojištění, zda si tento full servis banka udrží. 

 

Internetové stránky (též v anglické mutaci) jsou velmi obsáhlé – vedle standardu ale nabízejí zajímavý videokomentář k vývoji trhů a ekonomické informace z medií. Velmi vstřícná je možnost nastavení vlastní stránky, kde si klient může nastavit oblasti, které jsou pro něj důležité a zajímavé a usnadňují mu následně orientaci. Což je rozhodně dobře, protože např.  Sazebník poplatků není přístupný jednoduše pod odkazem z hlavní stany.

Poplatky vůbec byly velmi diskutovanou záležitost a asi stále budou – vkladové poplatky, poplatky za vklady tržeb, nejednotný přístup bankovních poradců apod., nicméně je potřeba uvést, že letos na jaře je např. poplatek za zpracování jednoho z typů hypotéčního úvěru nulový.    

 

Přidanou hodnotou je možnost sestavení Klíčového plánu s možností propojení penzijního připojištění, spoření, investování a pojištění.

 

Úrokové sazby na spořicích účtech jsou nízké navíc minimální vklad, oproti jiným bankám, je vyšší.

 

Dostupnost banky z hlediska počtu poboček a bankomatů je výborná, slabší je to s víkendovým provozem, Call centrum pracuje nonstop.

 

Slabinou banky je opravdu nejednotný přístup bankovních poradců ke klientům anebo provedení změn až po opakovaných urgencích. Konkrétní zkušenost se týká studentských účtu, kdy na jedné pobočce vyžaduje bankovní poradce potvrzení, na druhé to není potřeba.

 

Velmi zarážející je též skutečnost, že existuje vnitřní nařízení banky, které upravuje činnosti v jedné oblasti její činnosti a týká se vnitřní distribuce. Samo o sobě je toto nařízení pravděpodobně potřebné a správné, nicméně konkrétní bankovní poradce si to vyloží tak, že toto nařízení vztáhne na klienta a odmítne mu realizovat službu.

Otakar Schlossberger

Banka patří mezi největší peněžní ústavy v ČR s nejširší nabídkou služeb pokrývající celý finanční trh. V současné době jsem však nezaznamenal nějaký výrazně nový inovativní produkt. Pokud je zřejmá reklama, je spíše obecná, anebo zaměřená do divize Poštovní spořitelny (viz dále). Banka, ač se přihlásila ke Kodexu chování mezi bankou a klientem, tak tento kodex na internetu klient nenalezne a dokonce vyhledávač, který je zde nabízen, oznamuje, že není v této chvíli funkční (bylo zkoušeno několikrát).

 

Sazebník banky je celkem přehledný, ale tak jako u konkurence, se mi jeví výše některých poplatků neadekvátní jejich nákladům (např. opět položky došlé platby z jiné banky nebo příplatek za expresní položku přesahující mnohonásobně náklady na ni).

 

Banka disponuje širokou škálou kamenných provozoven a všemi možnostmi elektronické komunikace. Tudíž z tohoto pohledu je možné hovořit o slušné vstřícnosti banky vůči klientům

 

Banka se přihlásila ke společenské odpovědnosti a svými sponzoringovými programy podporuje celou řadu aktivit. Klient je schopen také celkem jednoduše nalézt základní informace o hospodaření banky v rámci tzv. informační povinnosti bank, kterou má banka vůči veřejnosti.

Miroslav Zeman

Banka, kterou klienti chápou spíše jako banku pro horních deset tisíc, tedy pro vysoce příjmové skupiny lidí. Banka si tuto pověst může dovolit, protože práci pro dolních deset milionů za ní odvádí její divize Poštovní spořitelna, která má naopak silnou pozici u drobných střadatelů.

Rozdělení úkolů mezi těmito dvěma ústavy je tak poměrně logické. Na druhou stranu to brání ČSOB skutečně zaujmout pozici jednoznačné jedničky a nejvstřícnější banky.

Personální politika je standardní a plně zajišťuje dobrou pověst i funkčnost banky ve vztahu ke klientům.

Internetové stránky jsou velmi přehledné, zaměřené na produkt a jeho rychlé a stručné představení, což je pro klienta to nejdůležitější. Snadno a inovativně si tak klient najde na stránkách veškeré informace, které může potřebovat. Vyhledávání je snadné, logické a přehledné.

Sazebník banky je poměrně přehledný, i když zbytečně rozsáhlý a strukturovaný.

Potenciál k větší vstřícnosti a komplexnosti je omezen tříštěním sil a úkolů mezi ČSOB a Poštovní bankou.

František Pavelka

Československá obchodní banka patří podle mého názoru mezi nejdravější banky na českém bankovním trhu. Stále je velmi dobrá, co se týká financování zahraničního obchodu a operací s nimi spojenými. Po získání bankovních domů skupiny bývalé Investiční a poštovní banky se začala v podstatně větší míře zaměřovat i na retailové bankovnictví.

 

Svými 250 pobočkami a 820 bankomaty nabízí poměrně rozsáhlé možnosti kontaktů se svou klientelou. Ve spojení s Poštovní spořitelnou je v počtu kontaktních míst bezkonkurenční.

 

Byla a je průkopníkem některých forem přímého bankovnictví (např. TV-banking). Jako první zavedla i cash back.

 

Webové stránky jsou vcelku přehledné, nejzajímavější údaje (pro mne), jako úroky a poplatky, jsou relativně rychle zjistitelné. Výjimku představují úroky z kreditních karet, které se řídí podle úroků Poštovní spořitelny.

 

Podle serveru bankovnípoplatky.com patří mezi ty, které ještě neodbouraly poplatek za příchozí platby. Dá se očekávat, že banka bude nadále pokračovat v dynamickém vývoji.

Pavla Hřebíčková

Banka s velkou pobočkovou sítí a tedy i možným velkým potenciálem vstřícnosti ke klientům, s kompletní nabídkou bankovních služeb.

 

Nabízí nepřeberné a nepřehledné množství běžných účtů a balíčků, kterým banka „konkuruje“ další z největších bank na trhu, a to Komerční bance.

 

Celkem 12 druhů účtu – opravdu všechny účty klienti poptávají a využijí a rozliší mezi sebou?

 

V důsledku toho nepříliš přehledný sazebník s množstvím nejrůznějších poplatků, dokonce i za výběr z bankomatu vlastní banky.

 

Banka nabízí velmi dobře úročený spořicí účet s prémií, jeden z nejlépe úročených na trhu, až 2%. Otázkou však je, zda ho klient v množství dalších produktů banky vůbec nalezne, což je škoda.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři