web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení Česká spořitelna | 1. kvartál 2014 NAN


Bedřich Danda
Petr Kučera
Miroslav Zeman

Česká spořitelna se hned na počátku roku mohla pochlubit svým podílem na trhu hypotečních úvěrů, který dosáhl v roce 2013 až 28 procent. Nově také banka začala novátorsky prodávat hypotéky pomocí sociální sítě facebook.

Od konce ledna také Spořka snížila úrokové sazby na rekordních 2,69 procenta a zajištění odhadu nemovitosti pro klienty zdarma.

ČS také přišla s jednou velmi zajímavou, pro klienty vstřícnou novinkou. Česká spořitelna jako jediná banka na českém trhu umožňila platbu složenek a faktur pomocí QR kódů v bankomatech, nebo přes službu servis24. Nové nápady se určitě cení.

Pošta také reagovala na velice horké téma sKaret. Tyto karty se po dohodě s ministerstvem spravedlnosti zrušily ke 30. dubnu 2014. Peníze z těchto účtu vydává Spořitelna klientům zdarma.

 

Pochválit musíme také parametry konsolidace půjček, které vzbudili u klientů poměrně velký zájem. Během několika dnů od spuštění využilo této služby několik tisíc klientů v objemu půjček 250 milionů korun.

Martina Hedvičáková

Česká spořitelna vykázala k 31. prosinci 2013 neauditovaný konsolidovaný čistý zisk počítaný podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS) ve výši 15,59 mld. Kč. Meziročně tak poklesl o 6,2 % z 16,61 mld. Kč. 

Jan Klička

Zdá se to jako zdánlivá hloupost, ale větším bankám jako je ČS to někdo dochází později. Naštěstí stalo se… a klienti ČS mohou od letoška zdarma v internetovém bankovnictví měnit limity pro platby kartou. Když se k tomu připočítá unikátní možnost platit složenky a faktury pomocí QR kódů v bankomatech, bylo to pro ČS velmi úspěšné nakročení do roku 2014. Jen tak dál.

Markéta Grušáková

Česká spořitelna nezůstala pozadu, i ona nabízí svým klientům možnost sloučit své půjčky do jedné, tímto krokem klienti sníží své splátky minimálně o 1000 Kč, což Česká spořitelna garantuje. Je to také jediná banka, jež umožňuje platbu složenek přes bankomat, což klientům ušetří čas při čekání na pobočkách České pošty.

Již tradičně se pak Česká spořitelna zařadila mezi TOP zaměstnavatele v ČR.

Kladně hodnotíme také charitativní akce České spořitelny, soutěže, které pořádá a Hypoteční dny České spořitelny, kdy k hypotékám s úrokem od 2,69% poskytla klientům také odhad nemovitostí zdarma.

 

Obrovským mínusem České spořitelny však zůstává poměrně negativní vnímání široké veřejnosti. A dnes již vysoké bankovní poplatky. Některé sice od ledna 2014 zrušila, jedná se zejména o změny PIN u platební brány, odemknutí a zamknutí karty, vklad hotovosti přes bankomat České spořitelny. Zvýšila však sankce za nesplácení úvěrů, a to na 500 Kč a zdražila také výběr z bankomatů u kreditních karet z 19 Kč na 39 Kč, v cizině poté ze 40 Kč na 49 Kč.

Otakar Schlossberger

Původní klasická banka, která snad poskytuje vůči spotřebitelům všechny dostupné služby, které si lze představit. Pracuje nejen s klasickými pobočkami, kterých má velké množství, ale nabízí také formy elektronického bankovnictví, množství bankomatů k výběru hotovostí. Bohužel však může působit poněkud „nepružně“, a to snad už z důvodu své velikosti.

Její hospodářský výsledek za rok 2013 se očekává výborný (kusé informace v tisku). Nicméně staví na stálé klientele, pro kterou je však celkem drahá. Z pohledu do sazebníku však lze dovodit, že pro běžného spotřebitele jsou ceny srovnatelné s ostatními bankami s výjimkou bank nízkonákladových. Sazebník je konstruován klasicky, ale z mého pohledu se jeví poměrně nepřehledný. Reklama na produkty banky není agresivní a nepříjemná. Poslední dobou jsem zaznamenal zvýšenou aktivitu v oblasti propagace spotřebitelských úvěrů za celkem příznivé RPSN a velmi výhodnou úrokovou sazbu z hypotéčního úvěru. Nicméně jsem zjistil, že při realizaci platebního styku není schopna zpracovat platbu v rámci zemí EHP podle zákona a zaměňuje přeshraniční platbu s platbou zahraniční. „Nutí“ klienty platit jen v EUR do zemí EHP a je ochotna poskytnout nižší poplatek jen do částky 50 tis. EUR.

Banka byla zařazena mezi tzv. systémově významné banky v rámci ČR, což může ve své podstatě znamenat to, že může dále produkty „zdražovat“, aby si zajistila prostředky na příslušnou tvorbu povinných rezerv, na druhou stranu to může přesvědčit další potencionální klienty o tom, že banka v případě problémů „nepadne“ a bude ji pomoženo.

Internetové stránky působí moderně a současně. Relativně dobře se v nich lze zorientovat.

 

Hodnocená banka je velmi silně provázána na společenskou angažovanost, podporu potřebným a je známa svou podporou kultury, ale i sportu. Tato banka v rámci českých podmínek snad už nemůže mít více společenských aktivit. Výši hodnocení ponechávám na stávající úrovni. 


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři