web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení Česká spořitelna | 1. kvartál 2013 74,2


Martina Hedvičáková

 

Po větších změnách v IV. čtvrtletí  2012 provedla ČS v tomto roce méně změn, nicméně stále se drží v popředí a reaguje na potřeby trhu. Snad jedinou diskutabilní oblastí jsou sKarty, které jí na druhou stranu zajišťují pozici silného hráče na trhu.

Nově si od ledna 2013 klienti ČS mohou vybrat hodnotu bankovek vybíraných z bankomatů ČS, ve kterých se nově objeví i bankovky v hodnotě 500 Kč.

Česká spořitelna začala od 15. února 2013 vydávat bezkontaktní kreditní karty MasterCard - Odměna a World.

Česká spořitelna začala 4. února 2013 nabízet možnost investovat do dluhopisového podílového fondu ESPA Bond Orient Express 2017.

Podílový fond Konzervativní Mix FF Investiční společnosti České spořitelny je nejlepším smíšeným fondem roku 2012, loni měl výnos 6,72 % .

Problematickou oblastí pro ČS je projekt sKarty. Přestože Česká spořitelna plní od začátku projektu sKaret až dosud vše, k čemu se zavázala ve veřejné obchodní soutěži a následně ve smlouvě s ministerstvem, je tato problematika neustále diskutována v médiích. U většiny obyvatel vyvolává rozporuplné reakce. Přestože ČS modifikovala na základě opakovaných žádostí od strany ministerstva smlouvu, konečné řešení je v nedohlednu.  Teprve čas ukáže potřebnost a ekonomickou efektivnost tohoto projektu.

Česká spořitelna je podle magazínu Global Finance nejlepší bankou v ČR a podle čtenářů časopisu Reader´s Digest nejdůvěryhodnější mezi českými bankami   

Dalibor Z. Chvátal

 

Česká spořitelna potěšila možností volby hodnoty bankovek v ATM, teď jen, aby se tato služba rozšířila do všech jejich ATM. Spořka začala výrazně snižovat úroky a poplatky u hypoték i spotřebitelských úvěrů a dokonce nabízí bez poplatku i osobní účet. Ale jde spíše o podpultovní prodej, ostatně vlivem konkurence ani jinak nemohla, než začít snižovat marže.

Hana Fojtová

 

I u České spořitelny lze výhodně konsolidovat úvěry. Banka garantuje, že se klientovi splátky konsolidací sníží. Pokud ne,  dostane odměnu 1 tis.Kč.  Půjčka je bez poplatku za vedení účtu.  Bez poplatků za vedení účtu jsou nyní i hypotéky v rámci akce do 31.5.2013. Po té, co se klienti rozhodli bránit hromadnou žalobou na banky za podle nich neoprávněné vybírání poplatků za vedení úvěrových účtu, mnoho bank tyto poplatky zrušilo. Buď trvale nebo alespoň v rámci časově omezené akce.  Jako by uznaly, že vybírání poplatku není adekvátní.  Vzhledem k tomu, že však banky nejsou dobročinné organizace, lze očekávat, že ztracený  výpadek příjmů si nahradí  jinde. Například na úrokové sazbě. Absence poplatků byla výsadou malých nových bank.    

Vedle bezkontaktních debetních karet začala Česká spořitelna vydávat i kreditní bezkontaktní karty.  Tzv. pípací karty už se poměrně hodně rozšiřují. Emitují  je také další banky, roste počet míst, kde je možné  s nimi platit. Myslím si, že si na ně  klienti snadno zvyknou, protože placení je rychlejší.  Nedávno se mi například stalo, že starší pán u pokladny považoval placení kartou za zdržování.  Nabádal k placení hotovostí. To je ovšem krok zpět. Platím kartou všude, kde to jde. A  rozhodně nechci  zdržovat.   Budu si ji muset taky pořídit. 

Otakar Schlossberger

 

Původní klasická banka, která snad poskytuje vůči spotřebitelům všechny dostupné služby, které si lze představit. Pracuje nejen s klasickými pobočkami, kterých má velké množství, ale nabízí také formy elektronického bankovnictví, množství bankomatů k výběru hotovostí. Bohužel však může působit poněkud „nepružně“, a to snad už z důvodu své velikosti.

Její hospodářský výsledek za rok 2012 je unikátní, staví na stálé klientele, pro kterou je však celkem drahá. Z pohledu do sazebníku však lze dovodit, že pro běžného spotřebitele jsou ceny srovnatelné s ostatními bankami s výjimkou bank nízkonákladových. Sazebník je konstruován klasicky, ale z mého pohledu se jeví poměrně nepřehledný. Zaznamenal jsem poměrně významnou reklamní kampaň na hypotéční úvěry za velmi příznivé úrokové sazby.

Internetové stránky působí moderně a současně. Relativně dobře se v nich lze zorientovat.

Hodnocená banka je velmi silně provázána na společenskou angažovanost, podporu potřebným a je známa svou podporou kultury, ale i sportu. Tato banka v rámci českých podmínek snad už nemůže mít více společenských aktivit. 

Jan Klička

 

Černá můra v podobě projektu sKaret pronásledovala ČS také v prvním kvartálu roku 2013. Jinak banka hlavně bilancovala úspěšný rok 2012, kdy získala o 16 procent více klientů s hypotékou a v penzijním fondu už s ČS spoří přes milion lidí. Produktově se ale zkraje roku 2013 posunula hlavně vydáním bezkontaktních kreditních karet a konsolidačním projektem na sloučení úvěrů do jednoho.

Petr Kučera
Helena Kadlecová

 

Oblast poplatků:

- ve sledovaném období bylo zaznamenáno 17 změn. Nejvíce jich bylo provedeno v oblasti úvěrů. Další změny se dotkly oblasti přímého bankovnictví a běžných účtů. U spotřebitelských a hypotečních úvěrů je časově omezená nabídka – zdarma vedení úvěrového účtu. Byly zrušeny poplatky u Firemního kontokorentu za poskytnutí, prolongaci a závazkovou odměnu.

Oblast úrokových sazeb:

- došlo k poklesu úrokových sazeb u běžných a investičních účtů

- snížily se sazby u termínovaných vkladů

Inovace  a novinky:

 - nové Osobní konto ČS

- kreditní karty Odměna a World jsou bezkontaktní

- při výběru z bankomatu si klienti mohou zvolit nominální hodnotu vybíraných bankovek

Marketingové aktivity, komunikace:

- na bankovním výpisu nalezli klienti nabídku pojištění domácnosti se slevou až 15% a nabídku Flexi půjčky, která byla až do konce února 2013 bez poplatku za zpracování

 - ve schránce internetového bankovnictví měli klienti informaci o možném sjednání pojištění kreditních a debetních karet prostřednictvím internetového bankovnictví

- probíhá reklamní kampaň na produkty banky, zejména na kreditní kartu Odměna 

Miroslav Zeman

 

Mezi hlavní novinky, která Česká spořitelna v prvním čtvrtletí roku 2013 nabídla, patří bankomaty České spořitelny, které lidem nově nabízí možnost zvolit si hodnotu bankovek, dále bezkontaktní karty MasterCard - Odměna a World. Jako zajímavost je možno uvést informaci, že Česká spořitelna - penzijní společnost získala v únoru svého miliontého klienta a také to, že přímé bankovnictví České spořitelny využívá už více než 1,5 milionu klientů.

Co se týče oblasti pro handicapované, Česká spořitelna se v ní aktivně angažuje a to tak, že společně s Českým červeným křížem školí své zaměstnance v přístupu k hendikepovaným a mapuje bariéry s Pražskou organizací vozíčkářů, což je pozitivní. I samotná nadace České spořitelny je více než aktivní. Jen za dobu svého působení na realizaci všech svých projektů věnovala 165 mil. Kč.

I v oblasti sociální oblasti a kultury je Česká spořitelna činná – společně s Terra-klubem  vydala Školní atlas Dnešní finanční svět akreditovaný ministerstvem školství. Také podporuje podnikatelské záměry sociálních podnikatelů, cílem projektu je poradit sociálním podnikům a neziskovým organizacím jak efektivně a sociálně podnikat.

Není se tedy čemu divit, že Česká spořitelna zaznamenala hned několik vítězství v různých oblastech. Podle průzkumu České studentské unie je pro vysokoškoláky nejatraktivnějším zaměstnavatelem v oboru bankovnictví a pojišťovnictví. Podle hodnocení amerického časopisu Global Finance je nejlepší bankou v České republice. Česká spořitelna také zvítězila v průzkumu důvěryhodnosti značek Dobrá značka 2012 časopisu Reader´s Digest v kategorii „Banka / Stavební spořitelna“ v České republice.

Bedřich Danda

 

Od roku 2000 je Česká spořitelna členem Erste Group, jednoho z předních poskytovatelů finančních služeb ve střední a východní Evropě, jež má silnou pozici v nabídce produktů drobného bankovnictví, ve financování nemovitostí, v obchodě s privátními klienty a ve službách pro malé a střední podniky, což z pohledu podnikatele kvituji. Česká spořitelna získala v soutěži Fincentrum Banka roku 2012 podeváté v řadě titul Nejdůvěryhodnější banka roku. I podle čtenářů časopisu Reader´s Digest je Česká spořitelna nejdůvěryhodnější mezi českými bankami. Podle magazínu Global Finance je vůbec nejlepší bankou v ČR. To si vysoké hodnocení jistě zaslouží.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři