web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení Air bank | 3. kvartál 2017 NAN


Petr Kučera

Mimo jiné představila nové hypotéky (už nejen refinancování)  Opět sází hlavně na jednoduchost a nulové poplatky. Umožní tak změnu výši splátek kdykoliv bez poplatku, stejně jako splátky navíc bez omezení. Předčasné splátky umožní bez poplatku i během fixace. Specialitou je pak možnost výběru z Chytré rezervy - když chce klient dočasně vrátit část peněz, třeba pokud se unáhlil s mimořádnou splátkou. Další banky podobné výhody většinou nenabízí.

Hypotéky od Air Bank jsou ale omezené jen na koupi hotového domu nebo bytu - tedy na jednorázové čerpání kolaudované nemovitosti. Na stavbu je zatím čerpat nepůjde.

Sympatické je také výrazné rozšíření sítě bankomatů v posledních měsících.

Peter Michajlov
Miroslav Škvára
Markéta Grušáková
Olga Ortová Šeflová

Největší pobočka Air bank byla nově otevřena v Dejvicích. Banka neustále vylepšuje vzhled své mobilní bankovní aplikace, umožňuje do ní vstupovat prostřednictvím otisku prstu, usnadňuje např. autorizaci operací přes mobilní aplikaci (které byly dříve autorizovány přes kontrolní otázky v kontaktním centru). Air bank stále výrazně rozšiřuje síť bankomatů s mnoha vyspělými funkcemi, je jich již více než 240, což je vzhledem k velikosti banky velmi pozitivní.  Banka nabízí rychlé uzavření cestovního pojištění, ale ve své mobilní aplikaci umožňuje i uzavření cestovního pojištění přímo na cestě. Za velkou ostudu této banky je možno považovat to, že na nové hypotéky si stále ještě netroufla.

Miroslav Zeman

Air Bank je jednou z nejúspěšnějších nízkonákladových bank. Dle posledních informací o nárůstu počtu klientů se banka zařadila mezi středně velké banky. Banka je velmi aktivní a velmi pečlivě pracuje s názory a náměty svých klientů.

Air Bank je také veřejností vnímána jako dynamická a energická banka, která přináší zajímavé inovace a rychle je také dokáže zavést do praxe. Svou významnou roli pro růst banky má i její úspěšný a viditelný marketing a reklama. Jednoduchý, snadno zapamatovatelný námět a vtipné scénky ztotožňují banku se srozumitelností, jednoduchostí a férovostí.

Cílem Air Bank je ve střednědobém horizontu získat vedoucí a suverénní postavení mezi nízkonákladovými bankami. Následně pak může efektivněji zaútočit na pozice zavedených středně velkých bank. Potenciál a schopnosti na to tato banka zcela jistě má.

S čím přišla banka ve III. čtvrtletí 2017

Air bank zvolila velmi zajímavou taktiku pro informování svých klientů i veřejnosti. Jedná se o velmi praktický a srozumitelný způsob, který navíc budí dojem, že se u této banky stále něco nového děje. Air Bank totiž informuje o každém jednotlivém vylepšení či inovaci zvláštní zprávou, kde každý takový krok popisuje a vysvětluje. Ve třetím čtvrtletí stojí za největší pozornost i hodnocení fungování nových variabilních hypoték. To co léta nešlo, jde nyní velmi jednoduše.

Air Bank v neděli 1. října spouští nový televizní spot s pracovním názvem

Když Air Bank oznámí, že přijde s novým spotem, nebo reklamou, všichni tomu věnujeme pozornost a jsme zvědaví. Důvodem je fakt, že Air Bank to s reklamou a propagací opravdu umí. Přišla už totiž na to, že mnohem větší pozornost a zájem získá inteligentním vtipem, který ale popisuje reálnou situaci a reálné sdělení. Úkolem banky pak je, aby se reklama a očekávání lidí s ní spojená, až tak moc nelišily od reality ve chvíli, kdy klient navštíví pobočku banky nebo její internetové stránky. Tentokrát se Air Bank zaměřila na prezentaci skutečně a reálně flexibilní půjčky, která se klientovi přizpůsobí v různých životních situacích. Flexibilní půjčce jsme se už věnovali v jiném článku. Tady už nás jen bude zajímat co na to „tradiční bankéř“.

Hypotéka od Air Bank se přizpůsobí, když se daří, i když je hlouběji do kapsy. O sazbě navíc klienti nemusí smlouvat

Air Bank musíme pochválit za její aktivitu a vstup na trh nových hypoték. V současné době se totiž další hráč na trhu výrazně hodí a prospěje nejen hypotékám jako produktu, ale také klientům, kteří mohou těžit z větší konkurence na hypotečním trhu. Hypotéka od Air Bank přitom není jen taková obyčejná hypotéka. Air Bank musí vždy při zavádění nového produktu přijít s něčím úplně novým, co jiné banky nenabízejí, nebo jen v omezené míře. Tentokrát se jedná o flexibilní hypotéku a zavedení principů, které už od Air Bank známe z produktu refinancování hypotéky. Klienti si tak mohou upravovat zdarma v průběhu splácení výši hypotéky, nebo ji naopak celou kdykoliv splatit a to vše bez sankcí. To je velký pokrok po dlouhých letech, kdy byli klienti svázaní fixací a nemohli své hypotéky proti vůli banky jakkoliv měnit, nebo se dohodnout na nových parametrech hypotéky. Za tento velmi přelomový produkt Air Bank velmi chválíme.

Bezkontaktní bankomaty jsou v Česku už jeden rok. Klienti Air Bank si je rychle oblíbili

I když už se jedná z pohledu Air Bank o rok starou záležitost, je to věc, která by být připomínána měla. Právě Air Bank byla první bankou, která spustila bezkontaktní bankomaty. Nyní už jí následují i banky jiné. Ty už ovšem vstupují do objevené řeky a tedy zavádí bezkontaktní bankomaty s mnohem nižším a menším rizikem. Air Bank se tak do historie zapíše jako průkopník a zakladatel bezkontaktních bankomatů v ČR. Výhody už jsme několikrát probírali. Jedná se o bezpečnější způsob výběru hotovosti, kdy nehrozí žádné kopírování karty či zjištění pinu pachateli. Zde se prostě stejně jako u platebního terminálu přiloží karta a zadá výše požadované částky. Vše bez přímého kontaktu karty s bankomatem, kdy jste ztráceli kartu ze svého dohledu. Nehrozí ani „sežrání“ karty bankomatem, což se také mnoha klientům stávalo.

Air Bank v 1. pololetí vydělala 277,3 mil. Kč, má už přes 550 tisíc klientů

Air Bank v prvním pololetí vykázala čistý zisk 277,3 milionů korun. Oproti stejnému období loni byl zisk banky vyšší o 596 %. Výraznou meziroční změnu způsobilo stejně jako v prvním čtvrtletí hlavně tržní přecenění investic. Bance se také dál dařilo zvyšovat počet klientů a objem poskytnutých úvěrů.

I kdyby za takto výborným ziskem stálo z velké části přecenění investic, jedná se o velmi dobrý výsledek této nízkonákladové banky. Je tak už zcela zřejmé, že pomluvy o tom, že banky bez poplatků nemohou fungovat a být dlouhodobě ziskové nejsou pravdivé. Pokud by banka udržela podobné tempo zisku i v druhém pololetí, mohl by dosáhnout její zisk teoreticky půl miliardy korun a to už není ani ve srovnání s dalšími mnohem většími bankami málo. Banka také dosáhla 550 tisíc klientů. Tři nízkonákladové banky, tedy Air Bank, Equa Bank a Fio banka tak už celkově dosahují 1,5 milionu klientů. To už by odpovídalo počtu klientů jedné z největších tuzemských bank.

Martina Hedvičáková

Air bank otevřela 35. pobočku v Dejvicích. Banka má přes 240 bankomatů.

Také došlo ke změně mobilní aplikace na My Air.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři