web
První klientský rating bank v České republice


Hodnocení Air bank | 3. kvartál 2017 81,91


Martina Hedvičáková

Air bank otevřela 35. pobočku v Dejvicích. Banka má přes 240 bankomatů.

Také došlo ke změně mobilní aplikace na My Air.

Olga Ortová Šeflová

Největší pobočka Air bank byla nově otevřena v Dejvicích. Banka neustále vylepšuje vzhled své mobilní bankovní aplikace, umožňuje do ní vstupovat prostřednictvím otisku prstu, usnadňuje např. autorizaci operací přes mobilní aplikaci (které byly dříve autorizovány přes kontrolní otázky v kontaktním centru). Air bank stále výrazně rozšiřuje síť bankomatů s mnoha vyspělými funkcemi, je jich již více než 240, což je vzhledem k velikosti banky velmi pozitivní.  Banka nabízí rychlé uzavření cestovního pojištění, ale ve své mobilní aplikaci umožňuje i uzavření cestovního pojištění přímo na cestě. Za velkou ostudu této banky je možno považovat to, že na nové hypotéky si stále ještě netroufla.

Markéta Grušáková
Peter Michajlov
Bankovní poplatky.com

Druhá retailová banka s českými vlastníky (vedle Fio banky). Air Bank razantně vstoupila na český trh s několika poplatkovými a nabídkovými unikáty a pro rok 2016 se stala Nejvstřícnější bankou. V aktuálním III. čtvrtletí nedošlo k žádným pohybům, takže naše hodnocení neměníme.

Z důvodu, že dlouhodobě nedochází k žádným poplatkovým změnám, ponecháváme hodnocení na stejné úrovni, jako minule.

Sazebník patří stále mezi ty nejjednodušší a nejpřehlednější. Včetně vysvětlujících textů se vešel pouze na jednu A4. Jednoduchý sazebník se v prvních měsících působení nové banky stal její předností. Je srozumitelný, nenajdete v něm žádné hvězdičky, písmenka ani vysvětlivky pod čarou. Bankovní klient jistě ocení informaci, že ceny v sazebníku jsou stejné pro všechny druhy kanálů – ať už klient využije služeb pobočky, internetbankingu či telebankingu. Sazebník se nezměnil ani ve III. čtvrtletí a tak vysoké hodnocení z minula ponecháváme.

Z Q Reportu Scott & Rose vyplývá, že se postavení banky proti I. čtvrtletí nezměnilo a náklady standardního klienta jsou stále 138 Kč, takže banka stále drží 1. místo. Hodnocení ponecháváme na stejné výši.

Miroslav Škvára
Petr Kučera

Mimo jiné představila nové hypotéky (už nejen refinancování)  Opět sází hlavně na jednoduchost a nulové poplatky. Umožní tak změnu výši splátek kdykoliv bez poplatku, stejně jako splátky navíc bez omezení. Předčasné splátky umožní bez poplatku i během fixace. Specialitou je pak možnost výběru z Chytré rezervy - když chce klient dočasně vrátit část peněz, třeba pokud se unáhlil s mimořádnou splátkou. Další banky podobné výhody většinou nenabízí.

Hypotéky od Air Bank jsou ale omezené jen na koupi hotového domu nebo bytu - tedy na jednorázové čerpání kolaudované nemovitosti. Na stavbu je zatím čerpat nepůjde.

Sympatické je také výrazné rozšíření sítě bankomatů v posledních měsících.

Miroslav Zeman

Air Bank je jednou z nejúspěšnějších nízkonákladových bank. Dle posledních informací o nárůstu počtu klientů se banka zařadila mezi středně velké banky. Banka je velmi aktivní a velmi pečlivě pracuje s názory a náměty svých klientů.

Air Bank je také veřejností vnímána jako dynamická a energická banka, která přináší zajímavé inovace a rychle je také dokáže zavést do praxe. Svou významnou roli pro růst banky má i její úspěšný a viditelný marketing a reklama. Jednoduchý, snadno zapamatovatelný námět a vtipné scénky ztotožňují banku se srozumitelností, jednoduchostí a férovostí.

Cílem Air Bank je ve střednědobém horizontu získat vedoucí a suverénní postavení mezi nízkonákladovými bankami. Následně pak může efektivněji zaútočit na pozice zavedených středně velkých bank. Potenciál a schopnosti na to tato banka zcela jistě má.

S čím přišla banka ve III. čtvrtletí 2017

Air bank zvolila velmi zajímavou taktiku pro informování svých klientů i veřejnosti. Jedná se o velmi praktický a srozumitelný způsob, který navíc budí dojem, že se u této banky stále něco nového děje. Air Bank totiž informuje o každém jednotlivém vylepšení či inovaci zvláštní zprávou, kde každý takový krok popisuje a vysvětluje. Ve třetím čtvrtletí stojí za největší pozornost i hodnocení fungování nových variabilních hypoték. To co léta nešlo, jde nyní velmi jednoduše.

Air Bank v neděli 1. října spouští nový televizní spot s pracovním názvem

Když Air Bank oznámí, že přijde s novým spotem, nebo reklamou, všichni tomu věnujeme pozornost a jsme zvědaví. Důvodem je fakt, že Air Bank to s reklamou a propagací opravdu umí. Přišla už totiž na to, že mnohem větší pozornost a zájem získá inteligentním vtipem, který ale popisuje reálnou situaci a reálné sdělení. Úkolem banky pak je, aby se reklama a očekávání lidí s ní spojená, až tak moc nelišily od reality ve chvíli, kdy klient navštíví pobočku banky nebo její internetové stránky. Tentokrát se Air Bank zaměřila na prezentaci skutečně a reálně flexibilní půjčky, která se klientovi přizpůsobí v různých životních situacích. Flexibilní půjčce jsme se už věnovali v jiném článku. Tady už nás jen bude zajímat co na to „tradiční bankéř“.

Hypotéka od Air Bank se přizpůsobí, když se daří, i když je hlouběji do kapsy. O sazbě navíc klienti nemusí smlouvat

Air Bank musíme pochválit za její aktivitu a vstup na trh nových hypoték. V současné době se totiž další hráč na trhu výrazně hodí a prospěje nejen hypotékám jako produktu, ale také klientům, kteří mohou těžit z větší konkurence na hypotečním trhu. Hypotéka od Air Bank přitom není jen taková obyčejná hypotéka. Air Bank musí vždy při zavádění nového produktu přijít s něčím úplně novým, co jiné banky nenabízejí, nebo jen v omezené míře. Tentokrát se jedná o flexibilní hypotéku a zavedení principů, které už od Air Bank známe z produktu refinancování hypotéky. Klienti si tak mohou upravovat zdarma v průběhu splácení výši hypotéky, nebo ji naopak celou kdykoliv splatit a to vše bez sankcí. To je velký pokrok po dlouhých letech, kdy byli klienti svázaní fixací a nemohli své hypotéky proti vůli banky jakkoliv měnit, nebo se dohodnout na nových parametrech hypotéky. Za tento velmi přelomový produkt Air Bank velmi chválíme.

Bezkontaktní bankomaty jsou v Česku už jeden rok. Klienti Air Bank si je rychle oblíbili

I když už se jedná z pohledu Air Bank o rok starou záležitost, je to věc, která by být připomínána měla. Právě Air Bank byla první bankou, která spustila bezkontaktní bankomaty. Nyní už jí následují i banky jiné. Ty už ovšem vstupují do objevené řeky a tedy zavádí bezkontaktní bankomaty s mnohem nižším a menším rizikem. Air Bank se tak do historie zapíše jako průkopník a zakladatel bezkontaktních bankomatů v ČR. Výhody už jsme několikrát probírali. Jedná se o bezpečnější způsob výběru hotovosti, kdy nehrozí žádné kopírování karty či zjištění pinu pachateli. Zde se prostě stejně jako u platebního terminálu přiloží karta a zadá výše požadované částky. Vše bez přímého kontaktu karty s bankomatem, kdy jste ztráceli kartu ze svého dohledu. Nehrozí ani „sežrání“ karty bankomatem, což se také mnoha klientům stávalo.

Air Bank v 1. pololetí vydělala 277,3 mil. Kč, má už přes 550 tisíc klientů

Air Bank v prvním pololetí vykázala čistý zisk 277,3 milionů korun. Oproti stejnému období loni byl zisk banky vyšší o 596 %. Výraznou meziroční změnu způsobilo stejně jako v prvním čtvrtletí hlavně tržní přecenění investic. Bance se také dál dařilo zvyšovat počet klientů a objem poskytnutých úvěrů.

I kdyby za takto výborným ziskem stálo z velké části přecenění investic, jedná se o velmi dobrý výsledek této nízkonákladové banky. Je tak už zcela zřejmé, že pomluvy o tom, že banky bez poplatků nemohou fungovat a být dlouhodobě ziskové nejsou pravdivé. Pokud by banka udržela podobné tempo zisku i v druhém pololetí, mohl by dosáhnout její zisk teoreticky půl miliardy korun a to už není ani ve srovnání s dalšími mnohem většími bankami málo. Banka také dosáhla 550 tisíc klientů. Tři nízkonákladové banky, tedy Air Bank, Equa Bank a Fio banka tak už celkově dosahují 1,5 milionu klientů. To už by odpovídalo počtu klientů jedné z největších tuzemských bank.


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři