web
První klientský rating bank v České republice


ECB ponechala politiku beze změny, upravila však svoji rétoriku

13. 03. 2018

Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání podle očekávání nechala úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k žádné úpravě programu nákupů cenných papírů.

Vypustila však ze svého prohlášení zmínku o tom, že je připravena nákup dluhopisů zvýšit, pokud to bude nutné. Analytici považují tuto změnu rétoriky za další malý krok v omezování mimořádně volné měnové politiky. Finanční trhy nyní čekají na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho, která začne ve 14:30. Draghi by měl představit nový makroekonomický výhled.

Základní sazba tak zůstává na dlouhodobém minimu nula procent. ECB potvrdila své říjnové rozhodnutí, že až do konce září bude nakupovat měsíčně dluhopisy v objemu 30 miliard eur (762,8 miliardy Kč).

ECB nakupuje dluhopisy již tři roky. Ve svém dnešním prohlášení uvedla, že je připravena prodloužit program i po září, pokud to bude potřeba, avšak vypustila zmínku o tom, že je připravena program rozšířit. To je sice převážně symbolický krok, avšak považovaný za první známku širší revize politiky v letošním roce.

Depozitní sazba v eurozóně činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení peněz u ECB platit. Banka dnes rovněž potvrdila předchozí vyjádření, že základní sazby zůstanou delší dobu beze změny i po ukončení nákupu dluhopisů.

Hlavním cílem ECB je stabilizace inflace kolem dvou procent. Tento cíl je však zatím stále daleko. V únoru inflace v eurozóně činila 1,2 procenta a byla nejníže od prosince 2016. Analytici také upozorňují, že eurozóna sice silně roste a nezaměstnanost prudce klesá, čelí však také mnoha nejistotám. Je zde riziko obchodní války se Spojenými státy či nejistota po parlamentních volbách v Itálii.

Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters nyní očekávají, že ECB ukončí nákup dluhopisů do konce letošního roku. Zvýšit úroky by mohla poprvé ve druhém čtvrtletí 2019.

Autor: čtk


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři