web
První klientský rating bank v České republice


ČÍSLO TÝDNE - 31 851

11. 09. 2018

ČÍSLO TÝDNE - 31 851 korun. Tolik činila průměrná hrubá mzda v České republice. Výše průměrné mzdy se tak dostala na rekordní úroveň. Přes silné růsty platů však nedosahujeme zdaleka úrovně našich západních sousedů.

 

Meziročně vzrostla průměrná mzda o 8,6 procenta. Po započtení inflace byla reálná hodnota růstu nižší, ale i tak se jedná o rekordní úrovně růstu. Abychom se ve výši platů skutečně přiblížili platům v Rakousku či Německu, musel by však být tento růst udržitelný alespoň deset let.

Pozitivní zprávou také je, že nejvíce rostly platy u profesí s nejnižšími příjmy. Nůžky mezi neméně a nejlépe vydělávajícími se tak snižovaly. Médián tak vzrostl na 27 236 korun a byl tak o 9,6 procenta vyšší než před rokem. To je důkazem, že tahounem růstu byly právě růsty mezd u méně vydělávajících profesí, jako číšníci, pracovníci v kultuře, pomocní dělníci apod.

Další pozitivní zprávou je, že nejvíce rostly mzdy v méně rozvynutých regionech České republiky a naopak nejméně rostly mzdy v Praze, kde jsou již dnes mzdy nejvyšší.

Autor: Miroslav Zeman


Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři