web
První klientský rating bank v České republice


Česká spořitelna 61,8

Kvartál
1 2 3 4

2. čtvrtletí
2010

Česká spořitelna, a. s.
Olbrachtova 1929/62, 140 00 Praha 4
Tel.: 261 071 111
E-mail: csas@csas.cz, www.csas.cz

Ohodnoťte banku

Porota 1Q 2016 NAN
Miroslav Zeman

Česká spořitelna má vynikající název. Odkazuje se na to, že je Česká, a že v ní můžou široké masy lidí spořit. I služby České spořitelny jsou orientovány na masy klientů, kteří jsou největší hodnotou této velké banky. Postupně se však snaží banka prosazovat i své prémiové produkty, které nabízí movitějším a bohatším klientům. Banka se snaží poskytovat i služby na míru. Tyto služby však stále mají nádech masovosti a efektivity tak, aby je mohlo využívat vždy co nejvíce lidí. Stále však lidé, kteří hledají skutečně individuální a osobní přístup a nové možnosti nesvazované přísně určenými parametry produktů naleznou lepší přístup v bankách jako UniCredit Bank či Raiffeisenbank.

Banka patří mezi tři největší tuzemské banky a je také z hlediska poboček a bankomatů a jejich orientace nejdostupnější. Tato výhoda znamená pro banku jistotu klientů, kteří jsou na pobočkách a bankomatech, které jsou často jediné v malých či středně velkých obcích závislí.

S čím přišla banka v I. čtvrtletí 2016

Česká spořitelna podporuje projekty osob se zdravotním postižením či jinak znevýhodněných skupin lidí. I tentokrát tak nadace této banky v projektu Cena Floccus podpořila osoby či nadace a organizace, které poskytují pomoc a služby potřebným lidem.

Pochvalu si Česká spořitelna zaslouží i za inovace. Letos ocenila společnost MasterCard výjimečné projekty v platebních kartách za rok 2015 a oceněna byla i ČS. Ocenění Acquiring Innovations 2015 získala banka za nejúspěšnější řešení akceptace platebních karet pomocí mobilních platebních terminálů, takzvaných mPOS.

Banka také rozšířila použití služby PLATBA 24, kdy nyní může více jak 100 tisíc malých a středních podnikatelů zaplatit online ve více než 1 800 internetových obchodech.

Banka přišla také s částečně inovačním a částečně ekologickým opatřením. Není divu. Česká spořitelna je také Zelenou bankou roku 2015. Česká spořitelna – penzijní společnost nyní klientům sjedná smlouvu k doplňkovému penzijnímu spoření i po internetu. Umožnila to nová aplikace, díky které mohou klienti své smlouvy uzavírat nejen na počítači, ale i z mobilního telefonu nebo tabletu a to vše bez používání papírů.

Česká spořitelna: Česká spořitelna: Čistý konsolidovaný zisk za rok 2015 dosáhl 14,3 mld. Kč, odráží silný růst úvěrů. Česká spořitelna oznámila své hospodářské výsledky za rok 2015. Je již všeobecně známo, že zisk České spořitelny poklesl o přibližně pět procent, proti roku předchozímu. Toto nelichotivé porovnání si Česká spořitelna do názvu své zprávy samozřejmě nedala. Naopak spojila nižší zisk se silným růstem úvěrů. Přitom úvěry a jejich objem mohou růst dokonce o desítky procent a banka může na tomto růstu tratit. Tedy růst úvěrů není vůbec zárukou růstu zisku, čehož je ostatně tato banka příkladem. Nicméně můžeme pochválit, že pokles zisku byl způsoben poklesem výnosů z poplatků a provizí. I tato banka tak pracuje na poklesu poplatků pro své klienty, což pozitivně oceňujeme.

Česká spořitelna je také partnerem a sponzorem Vysoké školy ekonomické v Praze. Banka tak bude i nadále podporovat některé vzdělávací projekty této školy.

Česká spořitelna také dokázala navýšit výrazně objem hypoték. Počet sjednaných hypoték České spořitelny se v roce 2015 zvýšil o 20 %, jejich objem vzrostl téměř o 40 % a dosáhl skoro 50 mld. Kč. Tempem růstu tak banka výrazně překonala trh. Na Velikonoce navíc banka nabídla úrokovou sazbu 1,89 procenta.

Do nynějšího hodnocení se to ještě neprojeví, ale v době zpracování tohoto hodnocení banka oznámila úpravy svých sazebníků od července tohoto roku, kdy vzroste řada poplatků této banky. Plánujeme tak pravděpodobné snižování hodnocení této banky od druhého či třetího čtvrtletí roku.

Banka poskytuje v 500 pobočkách svým klientům bezplatné připojení k internetu přes WiFi. Nově ji najdou pod názvem „Vase Sporitelna Free“. WiFi připojení plánuje banka do konce léta rozšířit do všech svých poboček (aktuálně jich má 614). Pro klienty velmi vstřícné opatření.

Martina Hedvičáková

Jedny z největších změn v sazebnících měla opětovně Česká spořitelna (viz. výše).

ČS získala ocenění Acquiring Innovations 2015 za nejúspěšnější řešení akceptace platebních karet pomocí mobilních platebních terminálů.

Už v 500 pobočkách nabízí Česká spořitelna svým klientům bezplatné připojení k internetu přes WiFi. Nově ji najdou pod názvem „Vase Sporitelna Free“. WiFi připojení plánuje banka do konce léta rozšířit do všech svých poboček (aktuálně jich má 614).

Velikonoční nadílka České spořitelny: hypotéka se sazbou už od 1,89 % p.a., bohužel je platná pouze do 10.4.2016.

Platbu 24 mohou od letošního roku využívat i podnikatelé.

___________________

První čtvrtletí bylo ve znamení refinancování úvěrů a hypoték a získání co nejvyššího počtu nových klientů. K tomu i banky uzpůsobovaly svoji úrokovou míru u daných produktů. Bohužel u spořících účtů se úroky také snižovaly.

Dalším trendem pokračující z minulého roku je orientace na mobilní aplikace pro chytré telefony, které se banky snaží inovovat a modernizovat. Také většina z nich již nabízí podporu pro všechny tři nejvyužívanější mobilní platformy.

Změny v poplatcích u jednotlivých produktech a služeb bank

Nejvíce změn v sazebnících jednotlivých bank zaznamenala v I. čtvrtletí 2016 Česká spořitelna. Od Nového roku nelze v rámci Osobního účtu České spořitelny II a Osobního konta České spořitelny sjednat telefonní tarif s cenou 749 Kč (bonifikace 200 Kč) a tarif s cenou 349 Kč (bonifikace 90 Kč). Od února mají klienti vedení Osobního účtu České spořitelny II - program Za důvěru zdarma, pokud klient splní 3 požadované podmínky. Navíc Česká spořitelna 1. března doplnila do podmínek pro vedení Osobního účtu České spořitelny II v rámci programu Za důvěru podmínku „jednoho aktivně využívaného produktu“ o další produkt. Stejným způsobem byly doplněny podmínky služby Moje zdravé finance (sjednané od 1. 2. 2016).

FIO banka změnila názvy platebních karet: Maestro PayPass mění na Maestro Contactless, MasterCard Debit PayPass na MasterCard Debit Contactless, MasterCard Standard PayPass na MasterCard Standard Contactless.

Banka začíná vydávat novou Fio NFC kartu v mobilu, která je za 19 Kč měsíčně, přičemž poplatek není účtován v případě, kdy součet vyúčtovaných transakcí uskutečněných příslušnou NFC kartou za daný měsíc překročí 4 000 Kč.

V příštím čtvrtletí se můžeme těšit na mNálepku od mBank, která sice bude jednorázově zpoplatněna 79 Kč, ale ulehčí klientům platby.

Olga Ortová Šeflová

Česká spořitelna získala ocenění za acquiring platebních karet i za některé z jejích podílových fondů. ČS snížila také úrokové sazby u hypotečních úvěrů, i když méně, než některé jiné banky a jen u některých fixací, přesto její objem poskytnutých hypotečních úvěrů úctyhodně narostl (cca o 40% v roce 2015). Na většině svých poboček (cca 500) nabízí ČS bezplatné WiFi připojení pro své klienty. Pro více jak 100 tis. malých a středních podnikatelů s podnikatelským či firemním účtem u ČS připravila banka PLATBU 24, která umožňuje provádět online platby ve více jak 1 800 internetových obchodech. Pozitivní je péče ČS o studenty (dlouhodobě sponzoruje VŠE, v Pardubicích umožnila předávání zkušeností středoškolákům v projektu Můj potenciál na svých pobočkách.

Česká spořitelna neumožňuje aktivní obsluhu jednotlivých finančních produktů nabízených klientům banky z jejího vlastního portfolia i z produktové nabídky dceřiných společností prostřednictvím elektronických distribučních kanálů bez toho, aby klienti u ní museli mít otevřen běžný účet. Její softwarové vybavení způsobuje neuvěřitelně dlouhou obsluhu klientů na pobočkách (např. zrušení dvou vkladních knížek, otevření jednoho spořícího účtu a vypovězení stavebního spoření ze strany banky trvalo i při maximální snaze zaměstnanců ČS 64 min., což je skutečně úděsný výsledek).

Přes poměrně značné nedostatky v modelech obsluhy dosahuje ČS vysokého zisku (za r. 2015 je to čistý zisk ve výši 14,3 mil. Kč), avšak s mírným meziročním poklesem.

Bedřich Danda
Peter Michajlov

Česká spořitelna v prvním kvartálu roku 2016 zásadněji nepřekvapila konkrétní produktovou inovací, pokračovala však ve své (z mého pohledu úspěšné) strategii změnit své vnímání u bankovní veřejnosti jakožto banky „supertradiční“, pro klasickou konzervativní klientelu. Osobně již delší dobu oceňuji pozitivní změny v oblasti poskytování a rychlosti zpracování hypoték, kde ČS patří ke špičce na trhu. Oceňuji také vyplnění díry na trhu v oblasti karetních plateb – zavedením služby mPOS. Jako „nice to have“ vychytávku oceňuji rychlé rozšiřování bezplatné wifi na pobočkách a možnost objednat se se svým požadavkem na konkrétní hodinu. Jako dlouhodobé negativum považuji příliš malou invenci v oblasti základních bankovních služeb (běžné účty, karty), kde všechny „tradiční“ banky s ČS na čele stále razí mantru balíčkování, poplatkování a následného zlevňování dle komplikované matice aktivního využívání účtu. Tady zcela určitě doporučuji více produktové odvahy!

Bankovní poplatky 1Q 2016 NAN
Bankovní poplatky.com

Banka zaměřená na retailové klienty s obrovskou výhodnou velkého klientského kmene z dřívějších dob. ČS pravidelně přichází s poplatkovými změnami či novými službami. Vzhledem ke zpřísnění podmínek Osobního účtu ČS II snižujeme v této části hodnocení o 0,5 bodu.

Po minulých významných poplatkových, respektive produktových změnách, se situace uklidnila. Došlo k pár změnám. Od 1. ledna 2016 nelze v rámci Osobního účtu České spořitelny II sjednat telefonní tarif s cenou 749 Kč (bonifikace 200 Kč) a tarif s cenou 349 Kč (bonifikace 90 Kč). Od 1. února 2016 Česká spořitelna zařadila do programu Za důvěru novou podmínku - jedna platbu kartou a od 1. března 2016 je potřeba splnit všechny podmínky současně. ČS již definitivně neúčtuje poplatky u půjček za vedení účtu a správu úvěru (tyto poplatky banka neuplatňovala u všech úvěrů sjednaných v období od 1. března 2013 do odvolání). Vzhledem k tomu snižujeme hodnocení v této části o 0,5 bodu.

Sazebník nedoznal žádných grafických změn, tudíž naše hodnocení nemáme důvod měnit.

Z údajů Q Reportu Scott & Rose vyplývá, že se postavení ČS ani u standardního klienta - 2.361 Kč ročně, ani u aktivního - 4.393 Kč ročně vůbec nezměnilo. Proto pro aktuální čtvrtletí necháváme naše bodování z minula beze změn.

 

Veřejnost 1Q 2016 NAN
Upjatá a konzervativní banka.
Přidělí vám osobního bankéře, který vám místo nejvýhodnějších služeb nabízí ty nejdražší. Doporučuji hledat kvalitnější banku.
Mam studentsky ucet zadarmo. Zatim jsem spokojeny, az mi zacnou uctovat nejake poplatky, tak pujdu jinam.
Jsem zákazníkem Premier služeb a jsem maximálně spokojen podmínkami a spojenými službami! V internetovém i mobilním bankovnictví jsem schopen odbavit všechny své transakce velmi snadno, rychle a elegantně (porovnávám s jinými bankami, kterých jsem byl v minulosti klientem). Tato banka je více digitální než se prezentuje!

Tiskové zprávy Česká spořitelna

Studentský účet od Spořitelny: SEPA platby a výběry hotovosti z bankomatů Erste pro studenty zdarma

Studentský účet od Spořitelny: SEPA platby a výběry hotovosti z bankomatů Erste pro studenty zdarma

Česká spořitelna zrušila u dětského a studentského účtu poplatky za příchozí i odchozí SEPA úhrady v eurech v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru.

celý článek
Analýzy ze Spořky: Je devalvace čínské měny pro Česko problémem?

Analýzy ze Spořky: Je devalvace čínské měny pro Česko problémem?

Souhrnné oslabení od čtvrtka do této chvíle má rozsah jen kolem 2,5 %. Oslabení v tomto rozsahu se české ekonomiky jako celku určitě nijak významně nedotkne, a to z celé řady důvodů: změnami v tomto rozsahu prochází tento kurz běžně, dopad oslabení bude rozředěn souběžnými změnami cen a marží na různých stupních dodavatelských řetězců, konečný efekt se projeví až se zpožděním a snadno zanikne v neustálém přílivu a odlivu různých slevových akcí, Čína v rámci celkových českých vývozů zabírá jen něco přes 1 % (v dovozech ovšem přes 10 %) a jistě ne všechny obchody s Čínou jsou fakturovány v jüanech. 

celý článek
Analýzy ze Spořky: Nastal v české ekonomice zlom?

Analýzy ze Spořky: Nastal v české ekonomice zlom?

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl nedávno prohlásil, že přenos z (krátkodobých) sazeb ČNB k dlouhodobým (tržním a klientským) sazbám je narušen výhledem ECB. Pokles dlouhodobých českých sazeb, který pozorujeme v posledních měsících (a který je mj. nejspíš klíčovým důvodem klesání hypotečních úrokových sazeb), se skutečně zdá být tažen primárně poklesem dlouhodobých sazeb v zahraničí.

celý článek
Česká spořitelna: Konsolidované výsledky 1H 2019

Česká spořitelna: Konsolidované výsledky 1H 2019

Česká spořitelna vykázala v 1. pololetí 2019 excelentní finanční výsledky. Konsolidovaný čistý zisk se zvýšil o 10,5 % na 8,7 mld. Kč, provozní zisk
vzrostl o 19,5 %

celý článek
Analýzy ze Spořky: Francie zadluženější než Itálie? A než české domácnosti?

Analýzy ze Spořky: Francie zadluženější než Itálie? A než české domácnosti?

Makroekonomicky relevantních zpráv je teď jako šafránu, a tak se vraťme ke zprávě, která v minulých dnech proběhla v médiích o tom, že Francie svým dluhem překonala Itálii. Jde o typickou ukázku snahy vyprodukovat zajímavou zprávu v době, kdy se žádné zajímavé události ne a ne odehrát (dodejme, že tato „zpráva“ vznikla původně na půdě renomované agentury Bloomberg).

celý článek
Bezkontaktně pomocí mobilu či karty lze vybírat již na 500 bankomatech České spořitelny

Bezkontaktně pomocí mobilu či karty lze vybírat již na 500 bankomatech České spořitelny

Česká spořitelna neustále inovuje své bankomaty a na více než 500 z nich již lze uskutečnit bezkontaktní výběr během několika vteřin. K výběru stačí na vyznačené místo u bankomatu přiložit mobilní telefon, chytré hodinky či platební kartu nebo nálepku. Do konce letošního roku by bezkontaktní výběry měla umožňovat téměř polovina ze všech bankomatů České spořitelny. 

celý článek
Skupina EIB a Česká spořitelna spojily síly, aby podpořily podniky z celé České republiky

Skupina EIB a Česká spořitelna spojily síly, aby podpořily podniky z celé České republiky

 

  • EFSI zajistil transakci, která má umožnit rozvoj trhu sekuritizací 
  • 306 mil. EUR pro zhruba 250 firem 
  • Bude podpořeno téměř 43 tisíc pracovních míst

 

 

celý článek
Česká spořitelna spustila mobilní platby s aplikací Google Pay

Česká spořitelna spustila mobilní platby s aplikací Google Pay

 

  • V  září Spořitelna spustí v rámci Google Pay slevový program 
  • Mobilem platí už každý pátý uživatel mobilního bankovnictví Spořitelny

 

 

celý článek
Bankovní skupina Erste Group zavádí jednotný přístup k API všech svých dceřiných bank

Bankovní skupina Erste Group zavádí jednotný přístup k API všech svých dceřiných bank

 

  • Erste Group splnila požadavek PSD2 na rozšiřování možností pro zákazníky
  • Portál Erste Developer slouží jako centrální přístupová platforma pro API Erste Group
  • Česká spořitelna nabízí okamžitý přístup k API již od roku 2018. Nyní je k němu přihlášeno 184 firem.
  • Díky API spustila Česká spořitelna i první multibankingové tlačítko v Česku

 

 

celý článek
Česká spořitelna získala v soutěži Zlatá koruna šest medailí. Zlatý hattrick si odnáší za nejlepší hypotéku, prémiovou kartu Visa Infinite a projekt Nová krev

Česká spořitelna získala v soutěži Zlatá koruna šest medailí. Zlatý hattrick si odnáší za nejlepší hypotéku, prémiovou kartu Visa Infinite a projekt Nová krev

Česká spořitelna uspěla v soutěži Zlatá koruna a za své produkty a služby si odnesla hned tři zlaté medaile – za nejlepší hypotéku, platební kartu Visa Infinite k účtu Erste Premier a firemní úvěr Nová krev. Úspěch slaví také naše dceřiné společnosti - Stavební spořitelna ČS a Penzijní společnost ČS. V kategorii společenská odpovědnost získal stříbrnou medaili projekt zaměřený na finanční vzdělávání dětí Abeceda peněz.

celý článek
všechny tiskové zpravy

Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři