web
První klientský rating bank v České republice


Air bank 83,9

Kvartál
1 2 3 4

Banka roku
2015
Banka roku
2014
Banka roku
2013
Banka roku
2012
Air bank, a.s.
Sídlo: Hráského 2231/25,148 00 Praha 11 - Chodov
Tel.: 840 000 000
E-mail: info@airbank.cz, www.airbank.cz
Ohodnoťte banku

Porota 4Q 2016 NAN
Miroslav Zeman

Air Bank je jednou z nejúspěšnějších nízkonákladových bank. Dle posledních informací o nárůstu počtu klientů se banka zařadila mezi středně velké banky. Banka je velmi aktivní a velmi pečlivě pracuje s názory a náměty svých klientů.

Air Bank je také veřejností vnímána jako dynamická a energická banka, která přináší zajímavé inovace a rychle je také dokáže zavést do praxe. Svou významnou roli pro růst banky má i její úspěšný a viditelný marketing a reklama. Jednoduchý, snadno zapamatovatelný námět a vtipné scénky ztotožňují banku se srozumitelností, jednoduchostí a férovostí.

Cílem Air Bank je ve střednědobém horizontu získat vedoucí a suverénní postavení mezi nízkonákladovými bankami. Následně pak může efektivněji zaútočit na pozice zavedených středně velkých bank. Potenciál a schopnosti na to tato banka zcela jistě má.

S čím přišla banka v IV. čtvrtletí 2016

Air bank zvolila velmi zajímavou taktiku pro informování svých klientů i veřejnosti. Jedná se o velmi praktický a srozumitelný způsob, který navíc budí dojem, že se u této banky stále něco nového děje. Air Bank totiž informuje o každém jednotlivém vylepšení či inovaci zvláštní zprávou, kde každý takový krok popisuje a vysvětluje. Jen během října jsme se tak mohli jeden den dozvědět, že klienti banky mohou nově sledovat pohyby na účtu prostřednictvím aplikace. Pak, že si mohou vybrat PIN k platebním nálepkám dle svého uvážení, dále se dozvíme o vylepšení služby Šanon, který dokonce odměňuje za jeho používání. Pořád se něco děje.

Jednou z nejzajímavějších novinek této banky ve třetím čtvrtletí byly poměrně významné změny úročení spořících účtů této banky. Banka se zaměřila na klienty, kteří její služby aktivně používají a pravidelně platí platební kartou. Tito klienti tak získají bonusovou sazbu 1 procento na svých běžných účtech u zůstatků do 100 tisíc korun a stejné procento na spořícím účtu do výše zůstatku 250 tisíc korun. Nad tuto hranici se pak tento úrok snižuje na 0,20 procenta. Základní sazba u zůstatku do 250 tisíc korun se pak snížila z 0,5 na 0,3 procenta.

Air Bank: Air Bank od základů změnila webové stránky, ukazuje na nich tváře klientů i zaměstnanců

Tuto zprávu o aktivitě a novém konceptu webových stránek Air Bank lze charakterizovat stručně. Air Bank chce být bankou s lidskou tváří. Toto spojení, které máme zažité z období Pražského jara v roce 1968 obecně značí vstřícnost, lidskost a blízkost obyčejnému člověku a to se zatím Air Bank daří velmi, velmi dobře. A ono to i docela dobře funguje. Ze zvědavosti jsem si prolistoval internetové stránky Air Bank a prošel všechny sekce kdo z Air Bank se mi tam objeví, co dělá a jak vypadá. Banka se to zosobňuje prostřednictvím konkrétních více či méně sympatických lidí s různými výrazy. Ukazuje to, že banka jsou a budou především lidé, kteří v ní pracují nebo jí zastupují, stejně jako je tomu u kterékoliv jiné instituce, která pracuje s lidmi. Takový pocit lidského konkrétna bohužel například u ČSOB pocitově vůbec nemám a banky podobného typu jsou tak pro mě a myslím, že nejen pro mě do velké míry anonymní a tajemná.

Air Bank: Air Bank má za tři čtvrtletí zisk 216,6 mil. Kč, investuje do větší sítě bankomatů

Air Bank je dlouhodobým důkazem, že nízkonákladová banka může vydělávat a může mít své místo na trhu. I když výše zisku dosti kolísá, přesto se opět naplní zisk ve výši několika stovek milionů korun. Je také třeba brát v úvahu, že banka neustále a masivně investuje do svého rozvoje, což se ve výši zisku postupně projevuje. Vzhledem k velikosti i zaměření banky se jedná o vynikající výsledek. Spolu s růstem klientů, objemu půjček i dalších služeb, spolu s rozvojem pobočkové a bankomatové sítě banka jistě dosáhne miliardového zisku. Minimálně to jí přejeme do jejích dalších pěti let působení na trhu v České republice.

Air Bank: Air Bank má už 500 tisíc klientů, ti dál přichází hlavně z tradičních bank

Ze  zprávy Air Bank jsme se dozvěděli jednu velmi zajímavou věc. Ne že by tedy informace o dalším zvýšení počtu klientů Air Bank nebyla zajímavá informace, ale už jsme si v průběhu doby na tuto informaci zvykli a tak nás nárůst klientů této banky nijak nevzrušuje. Zajímavější je zjištění, že až 80 procent klientů získala banka přechodem či přetáhnutím od velkých bank. Stále tedy funguje efekt útěků desítek tisíc klientů od velkých, tradičních bank k bankám s nízkými poplatky a mnohem lepším image. Postupně se tento efekt sice vyčerpá, ale je jen na Air Bank a dalších malých bankách, s čím novým a zajímavým přijdou a co potenciálním novým klientům nově nabídnou.

Olga Ortová Šeflová

Air bank díky svému modelu obsluhy a obchodním podmínkám svých produktů trvale zvyšuje počet klientů, za pět let svého působení jich získala přes půl milionu. Neustále tato banka pracuje na vylepšení webových stránek i aplikace internetového bankovnictví a mobilního bankovnictví (např. archivace účtenek a placení faktur díky službě Šanon v internetové aplikaci; písemná i zvuková oznámení o pohybech a zůstatcích v mobilní aplikaci, možnost změny PIN u nálepek pro bezkontaktní platby - ne příliš bezpečně realizovatelné i u bezkontaktních bankomatů). U aktivních klientů stále nabízí na trhu ojedinělý bonusový úrok na účtu.  

Markéta Grušáková
Martina Hedvičáková

Air bank překročila půlmilionovou hranici klientů a změnila podobu webových stránek.

Petr Kučera

Klienty nepotěšila zrušením TOP 3 garance pro spořicí účty, zrušila také úročení spořicího účtu pro klienty, kteří nezaplatí alespoň pětkrát měsíčně kartou u obchodníka. Ohlásila také výrazné omezení bezplatných výběrů u terminálů Sazky (počet poboček).

Na druhou stranu pokračuje ve výrazném rozšiřování své bankomatové sítě – menší počet bankomatů (a poplatek za výběry z cizí sítě) byl její slabinou v porovnání s konkurencí.  A opět potvrdila pověst inovátora, když jako první oznámila výběry i pro majitele bezkontaktní nálepky.

Stále na výborné úrovni – zřejmě nejlepší z tuzemských bank – je komunikace s klienty, ať už virtuální, nebo osobní na pobočkách.

Bankovní poplatky 4Q 2016 NAN
Bankovní poplatky.com

Druhá retailová banka s českými vlastníky (vedle Fio banky). Air Bank razantně vstoupila na český trh s několika poplatkovými a nabídkovými unikáty. V aktuálním IV. čtvrtletí nedošlo k žádným pohybům, takže naše hodnocení neměníme.

Z důvodu, že dlouhodobě nedochází k žádným poplatkovým změnám, ponecháváme hodnocení na stejné úrovni, jako minule.

Sazebník patří stále mezi ty nejjednodušší a nejpřehlednější. Včetně vysvětlujících textů se vešel pouze na jednu A4. Jednoduchý sazebník se v prvních měsících působení nové banky stal její předností. Je srozumitelný, nenajdete v něm žádné hvězdičky, písmenka ani vysvětlivky pod čarou. Bankovní klient jistě ocení informaci, že ceny v sazebníku jsou stejné pro všechny druhy kanálů – ať už klient využije služeb pobočky, internetbankingu či telebankingu. Sazebník se nezměnil ani ve IV. čtvrtletí a tak vysoké hodnocení z minula ponecháváme.

Z Q Reportu Scott & Rose vyplývá, že se postavení banky proti III. čtvrtletí nezměnilo a náklady standardního klienta jsou stále 138 Kč, takže banka stále drží 1. místo. Hodnocení ponecháváme na stejné výši. 

Veřejnost 4Q 2016 NAN
Nejlepší banka, jakou si můžu představit. Je jí vidět a je prostě cool, pro mladé lidi.

Tiskové zprávy Air bank

Nejpřínosnější bankovní inovace posledních pěti let. Které to jsou? – 1 díl.

Nejpřínosnější bankovní inovace posledních pěti let. Které to jsou? – 1 díl.

Podle průzkumu Air Bank v souvislosti s oslavou pátého výročí působení na tuzemské trhu je pro klienty nejpřínosnější inovací za posledních pět let bezkontaktní karta. Pro bezkontaktní kartu se tak vyslovily dvě třetiny dotazovaných.

celý článek
Air Bank spouští novou kampaň. Představí výhody běžného účtu a diváky zavede do zákulisí natáčení televizní reklamy

Air Bank spouští novou kampaň. Představí výhody běžného účtu a diváky zavede do zákulisí natáčení televizní reklamy

Air Bank spouští novou reklamní kampaň na podporu běžného účtu. Prostřednictvím série televizních spotů má banka za cíl přiblížit divákům výhody běžného účtu ze tří oblastí: jednoduché a pohodlné placení, dokonalý přehled o penězích a získání více výhod, než kolik účet stojí.

celý článek
Dva měsíce od startu Apple Pay: Někteří Češi kvůli možnosti platit mobilem dokonce změnili svou banku

Dva měsíce od startu Apple Pay: Někteří Češi kvůli možnosti platit mobilem dokonce změnili svou banku

Už dva měsíce mají Češi možnost platit prostřednictvím Apple Pay a podle statistik svým mobilem takto platí už několik set tisíc lidí. Ale tuto možnost stále nemají klienti všech tuzemských bank. A proto někteří z nich svou banku právě kvůli Apple Pay změnili. Například do Air Bank od spuštění Apple Pay přicházelo nejvíce klientů právě z těch bank, kde služba zatím chybí.

celý článek
Platby mobilem má v Air Bank zapnuté už 93 tisíc lidí. Bance i díky tomu přibyli noví klienti

Platby mobilem má v Air Bank zapnuté už 93 tisíc lidí. Bance i díky tomu přibyli noví klienti

Už 93 tisíc klientů Air Bank využívá jeden ze dvou způsobů placení mobilem, které banka svým klientům nabízí. To znamená 14 % ze všech klientů banky. Ti mobilem zaplatili už téměř dva miliony nákupů v celkovém objemu 717 milionů korun.

celý článek
Spojení Monety a Air Bank se zřejmě neuskuteční

Spojení Monety a Air Bank se zřejmě neuskuteční

Byla to velká zpráva, která by výrazným způsobem zamíchala bankovním prostředím a trhem v České republice. Nakonec však ze spojení Monety Money Bank, Air Bank a Home Creditu s největší pravděpodobností sejde.

celý článek
Teď už můžete bezkontaktně platit i s Apple Pay

Teď už můžete bezkontaktně platit i s Apple Pay

Pokud byl v posledních měsících nějaký dotaz opravdu nejčastější, tak to byl bezkonkurenčně ten, jestli budeme mít Apple Pay. Pro všechny milovníky elektroniky s logem nakousnutého jablka a bezkontaktního placení teď máme dobrou zprávu. Dnes Apple Pay spouštíme.

celý článek
Air Bank zdvojnásobila svůj zisk. Loni vydělala  1,4 miliardy korun

Air Bank zdvojnásobila svůj zisk. Loni vydělala 1,4 miliardy korun

Air Bank v roce 2018 opět dosáhla kladného výsledku hospodaření a vykázala nekonsolidovaný čistý zisk 1,4 miliardy korun. Oproti předchozímu roku byl nekonsolidovaný čistý zisk banky vyšší o 139 %. Bance se dál dařilo získávat nové klienty, zvyšovat objem poskytnutých úvěrů a celkově navyšovat příjmy z běžného retailového bankovnictví. Do ročního zisku se pozitivně promítly také jednorázové dividendové příjmy z dceřiných společností banky.

celý článek
Klienti Air Bank už mohou posílat okamžité platby. Za rychlý převod zaplatí maximálně jednu korunu

Klienti Air Bank už mohou posílat okamžité platby. Za rychlý převod zaplatí maximálně jednu korunu

Air Bank dnes spustila pro své klienty novou službu. Díky okamžitým platbám dorazí peníze na účet i v jiné tuzemské bance do deseti vteřin. A to 24 hodin denně včetně víkendů a svátků. Zadávat okamžité platby mohou nyní klienti Air Bank přes internetové bankovnictví. Banka ale už brzy umožní posílání těchto plateb i v mobilní aplikaci My Air.

celý článek
Okamžité versus expresní platby – jak se liší

Okamžité versus expresní platby – jak se liší

U okamžité platby je důležité, aby tento typ platby uměla odeslat banka odesílatele a zároveň ji uměla přijmout banka příjemce. Okamžitá platba je pak doručena během několika sekund 24 hodin denně, a to i o víkendech nebo svátcích. 

celý článek
Rychlé a levné. První okamžité platby pošlou klienti Air Bank už v únoru

Rychlé a levné. První okamžité platby pošlou klienti Air Bank už v únoru

Klienti Air Bank se už v únoru dočkají podstatného zrychlení mezibankovního platebního styku. Nově na ně totiž banka rozšíří pilotní projekt okamžitých plateb, které od loňského listopadu zatím interně testuje s Českou spořitelnou. Výhodou okamžitých plateb je, že do jiné tuzemské banky dorazí kdykoli během dne i noci za několik sekund, a to i o víkendech nebo svátcích. Jsou tak mnohem rychlejší než všechny současné platby.

celý článek
všechny tiskové zpravy

Organizátor         Záštita
Generální mediální partner

Mediální partneři

Partneři